WHO takisto vyzvala na zníženie znečistenia životného prostredia plastmi.
"Naliehavo potrebujeme zistiť viac o vplyve mikroplastov na zdravie, pretože sa nachádzajú všade vrátane pitnej vody," povedala riaditeľka odboru verejného zdravia vo WHO María Neirová.
"Na základe obmedzeného množstva informácií, ktoré máme k dispozícii, súčasná úroveň mikroplastov v pitnej vode nepredstavuje zdravotné riziko," povedala.
Dodala však, že vedci musia v tejto súvislosti zistiť viac a takisto je potrebné vo svete zastaviť nárast znečistenia životného prostredia plastmi.
Čiastočky mikroplastov väčšie ako 150 mikrometrov sa na základe analýzy v ľudskom tele pravdepodobne nevstrebávajú a predpokladá sa, že vstrebávanie menších čiastočiek je takisto obmedzené.
Na posúdenie možného vplyvu mikroplastov na zdravie je potrebný hlbší výskum. WHO dodávateľom pitnej vody a regulátorom odporúča, aby uprednostňovali odstránenie patogénnych mikroorganizmov a chemikálií, o ktorých je známe, že predstavujú riziko pre zdravie ľudí.
Podľa WHO to má aj ďalšiu výhodu, pretože systémy na ošetrovanie odpadovej a pitnej vody sú účinné aj pri odstraňovaní mikroplastov.
Úpravou sa podľa WHO dokáže z odpadovej vody odstrániť viac ako 90 percent mikroplastov, pričom ich najúčinnejšie odstraňovanie sa dosahuje úpravou tretieho stupňa, ako je napríklad filtrácia.
Významná časť svetovej populácie v súčasnosti nemá k dispozícii dostatočné systémy na úpravu vody a splaškov. Riešenie problému s fekálne znečistenou vodou môže ľuďom zároveň pomôcť aj v súvislosti s mikroplastmi.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.