Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. mar. 2023Adrián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Východoslovenská galéria v Košiciach
Východoslovenská galéria v Košiciach
10.10.2022 07:33 Domov
Výstava vo VSG približuje tvorbu členov ružomberského združenia Rozeta
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.10.2022 07:33 Domov

Výstava vo VSG približuje tvorbu členov ružomberského združenia RozetaKOŠICE - Diela umelcov rôznych generácií predstavuje najnovšia výstava v košickej Východoslovenskej galérii s názvom Rozeta – Ružomberský umelecký okruh 1995 – 2022.


Výstava zahŕňa rôzne médiá od monumentálnych sochárskych objektov, maľby a architektúry až po subtílne konceptuálne diela. Výstava potrvá do 8. januára 2023. Prezentácia zahŕňa tvorbu bývalých aj aktuálnych členov umeleckého okruhu a pozvaných hostí. V pozadí výberu diel stojí fenomén krajiny, ktorý so sebou nesie nevyhnutný ekologický akcent. "Výstava, ktorá je reprízou z Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa, si kladie za cieľ zvyšovať povedomie o umení jednotlivých regiónov, o spolupráci medzi galerijnými inštitúciami naprieč Slovenskom a v neposlednom rade aj o presieťovaní umeleckých scén a umelcov," informovala VSG. Organizátori poukazujú na to, že nezanedbateľné množstvo umeleckých spolkov odjakživa spájalo miesto ich pôsobenia. "V našom prípade ide o Ružomberok, pričom vznik spolku Rozeta datujeme do obdobia, keď sa umenie postavilo do striktnej opozície voči nacionalistickej politike 'mečiarizmu' a otázka spolkov, to jest potreba kolektívneho posilnenia individuálnych aktivít, bola opäť raz dejinne aktuálna," uviedol kurátor Richard Gregor. V 90. rokoch 20. storočia to boli podľa neho práve takéto iniciatívy, ktoré zabezpečili kontinuitu kvalitného súčasného výtvarného umenia, a to za minimálnej spoločenskej podpory. Vystavujúci umelci sú Peter Abonyi, Milan Adamčiak, Rastislav Biarinec, Marta Bošelová, Róbert Cyprich, Zuzana Hrušková, Richard Kalmár, Vavrinec Kendera, Boris Kudlička, Ján Kudlička, Štefan Papčo, Lucia Papčová, Mira Podmanická, Pavol Rusko a Monika Zmoray. reklama


Zdroj: TASR/Martin Petráš, Netky.sk

Foto:  vychodoslovenska galeriaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok