Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.10.2018 14:56 Zahraničie
V prípade biologických zbraní je Európa v neustálom strehu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2018 14:56 Zahraničie

V prípade biologických zbraní je Európa v neustálom strehuBANSKÁ BYSTRICA – Takmer 200 odborníkov z väčšiny signatárskych členských štátov Dohody BWC (zákaz vývoja, výroby a skladovania biologických a toxínových zbraní a ich ničení) vrátane Slovenska sa zúčastnilo na nedávnom stretnutí v Ženeve.


Sledovali ho aj zástupcovia Svetovej zdravotníckej organizácie, Červeného kríža, Interpolu, národných agentúr či mimovládnych organizácií.

 

"Naša účasť na tomto dôležitom podujatí prispela k celkovému nadhľadu súvisiaceho s problematikou BWC v podmienkach SR. Mapuje trendy a smerovania medzinárodnej komunity v danej oblasti, ktoré v prípade naliehavej potreby, čo biologické zbrane a bioterorizmus nepochybne sú, možno pružne uplatniť. Na Slovensku máme zriadený národný orgán pre kontrolu biologických zbraní - Informačné centrum pre bakteriologické, biologické a toxínové zbrane, ktorý pracuje pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Vzniklo v roku 2001 ako reakcia na antraxové útoky v USA a vo svete," konštatoval stály zástupca ministerstva zdravotníctva (MZ) pre problematiku bioterorizmu, krajský hygienik banskobystrického RÚVZ Cyril Klement.

 

Ako zdôraznil, Slovensko si dlhodobo plní všetky úlohy vyplývajúce z celosvetového boja proti týmto zbraniam.

"Zaoberáme sa problematikou biologických a toxínových zbraní po stránke medzinárodno-politickej, spolupracujeme s ministerstvom zahraničných vecí, hasičským zborom, políciou, Úradom civilnej ochrany ako i ďalšími relevantnými organizáciami. So svojím priamym nadriadeným orgánom – MZ SR pripravujeme podklady, stanoviská, publikácie tak, aby bolo Slovensko po odbornej stránke pripravené aj na takú hrozbu," dodal Klement je zároveň vedúcim centra. Od jeho vzniku vyšetrili v RÚVZ v Banskej Bystrici takmer 900 rizikových zásielok, pričom ani jedna nebola pozitívna.

 

Dohoda o zákaze vývoja, výroby a skladovania bakteriologických, biologických a toxínových zbraní je platná od roku 1975 a postupne ju ratifikovalo dnes už 177 štátov sveta. Podľa odborníkov je možnosť použitia biologických zbraní dosť reálna.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok