ÚRSO schválilo štátnym teplárom nižšie ceny tepla na rok 2024, vláda sa rozhodla pokračovať v pomoci domácnostiam

NETKY.SK • 12 Január 2024, 11:45 • 2 min
ÚRSO schválilo štátnym teplárom nižšie ceny tepla na rok 2024, vláda sa rozhodla pokračovať v pomoci domácnostiam

BRATISLAVA - Vláda SR koncom minulého roka prijala rozhodnutie o pokračovaní pomoci domácnostiam s cenami tepla pre rok 2024. Pre tento rok štátnu pomoc rozšírila aj na ďalších koncových odberateľov tepla. Nové nariadenie vlády zachováva pre vybraných odberateľov limitovanú cenovú úroveň tepla z roku 2023, ktorá bola stanovená ako cena tepla z roku 2022 zvýšená o 20 eur na MWh s DPH.

slovakia

left justify in out

Takto stanovená limitovaná cena tepla je určená pre špecifický typ odberateľov, a to odberateľov v bytových a v rodinných domoch, v zariadeniach sociálnych služieb zapísaných do registra sociálnych služieb, v prevádzkach zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v študentských domovoch.

 

Ministerstvo hospodárstva SR aktuálne pripravuje usmernenie k nariadeniu vlády, v ktorom pre dodávateľov tepla určí podmienky a postup, ako môžu požiadať ministerstvo o úhradu na pokrytie rozdielu medzi cenou tepla schválenou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a cenou tepla, ktorú pre vybraných koncových odberateľov tepla určila vláda svojím nariadením.

 

Štátne teplárne združené v spoločnosti MH Teplárenský holding, a.s. (MHTH), požiadali ešte koncom roka 2023 ÚRSO o vydanie nového cenového rozhodnutia pre rok 2024. Nové znížené ceny tepla tak už zohľadňujú minuloročný pokles cien palív (predovšetkým zemného plynu), ktoré MHTH vo svojich závodoch používa na výrobu tepla. Ani pokles cien palív a zefektívnenie výroby tepla, realizované teplármi, však nepribližujú aktuálne ceny tepla k cenám z roku 2022. Niektorí odberatelia by tak bez štátnej pomoci neboli schopní uhrádzať náklady na teplo.
 
Ceny tepla pre rok 2024 schválené ÚRSO sú v jednotlivých lokalitách oproti roku 2023 nižšie, v rozsahu od 1 % (vo Zvolene) do viac ako 15 % (v Martine a Košiciach).

„Vzhľadom na to, že ceny plynu a ostatných palív medzičasom klesli, očakávame, že potreba dotácií zo štátneho rozpočtu pre výrobcov tepla bude tento rok mierne nižšia, v porovnaní s vlaňajškom, kedy bol dopad na štátny rozpočet na úrovni 400 miliónov eur," uviedol člen predstavenstva a obchodný riaditeľ MH Teplárenský holding, Vojtech Červenka.

Spoločnosť MHTH plánuje v roku 2024 ďalšiu modernizáciu súčasných zdrojov výroby a rozvodov tepla, čo  by malo domácnostiam pomôcť so stabilizáciou cien za vykurovanie. Plánuje investovať asi 200 miliónov eur. Teplárenstvo na Slovensku však vo všeobecnosti trpí investičným dlhom a zároveň potrebuje zabezpečiť postupný prechod na zelené energie.

„Pozitívne je, že sa nám darí existujúce siete rozvodov tepla rozširovať, špeciálne v Bratislave, kde od začiatku minulého roka odoberáme aj odpadné teplo od spoločnosti OLO. Dokončili sme investície na výrobu tepla z biomasy vo Zvolene a v Martine. Pri realizácii investičných zámerov v lokalitách, kde sme odkázaní na využívanie zemného plynu sa zameriavame na tzv. vysokoúčinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla. Znamená to, že primárne palivo, sa využije nielen na výrobu tepla, ale aj elektrickej energie. Tá je dôležitá pre našu sieť, nielen vo forme komodity, ale aj vo forme tzv. podporných služieb, ktoré zabezpečujú stabilitu elektrizačnej sústavy na Slovensku,“ doplnil V. Červenka.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: MH Teplárenský holding, Foto: Energie-portal.sk (ilustračná foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies