25. okt. 2020Aurel
Slovinský cyklista a vedúci pretekár Tadej Pogačar zvíťazil v 20. etape pretekov Tour de France
19.09.2020 21:16 Šport
Tour de France zažila obrovské prekvapenie, mladučký Pogačar rozdrvil favorita

LA PLANCHE DES BELLES FILES - Slovinský cyklista Tadej Pogačar senzačne triumfoval v predposlednej etape a stane sa celkovým víťazom 107. ročníka Tour de France.

Po dnešnom výkone mu tak v nedeľu stačí prísť do cieľa v Paríži. Jazdec stajne SAE-Team Emirates rozhodol v sobotňajšej časovke, ktorú vyhral časom 55:55 minút na Elyzejských poliach získa žltý, biely i bodkovaný dres.

Jeho krajan a najväčší konkurent Primož Roglič z Jumbo-Visma stratil na 36,2 km dlhej trati s cieľom na kopci La Planche des Belles Filles takmer minútový náskok v celkovom poradí a do cieľa prišiel s mankom 1:56 minúty na víťaza.

Krásny narodeninový darček

Iba 21-ročný Slovinec sa tak v nedeľu stane druhým najmladším víťazom v histórii Tour po Henrim Cornetovi (19 rokov, 352 dní) z roku 1904.

V pondelok navyše oslávi 22. narodeniny. V záverečný deň, počas ktorého sa bojovalo o žltý dres, predviedol neskutočný výkon. Druhého v etape Toma Dumoulina (Jumbo-Visma) zdolal o priepastných 1:21 minúty, tretí skončil Richie Porte (Trek), ktorý sa vďaka svojmu výkonu posunul na tretie miesto v celkovom poradí.

Štvrtý bol ďalší jazdec Jumba Wout van Aert (+1:31) a až piaty skončil Roglič. "Myslím si, že sa mi sníva, neviem, čo mám povedať," povedal Pogačar v televíznom rozhovore, ktorý na chvíľu prerušil jeho veľký súper, aby mu športovo zagratuloval.

O víťazstve ani nesníval

"Môj sen bolo zúčastniť sa na Tour, to sa splnilo a teraz zostáva už len posledná etapa. Je to neuveriteľné. Neviem, kedy mi to dôjde. Som veľmi hrdý na chalanov z tímu, odviedli neskutočnú prácu. Od začiatku sme snívali o tom, že v posledný deň získame žltý dres. Podarilo sa," dodal víťaz.

Roglič sa po príchode do cieľa dlho držal za hlavu a najprv nemohol uveriť, že v úplnom závere prišiel o žltý dres: "Zjavne som dosť netlačil. Bolo to tak. Stále viac a viac mi chýbala sila, ktorú som potreboval. Až do konca som zo seba dával všetko. Uvidíme, ako sa s tým vyrovnám. No stále môžem byť šťastný z výsledku a výkonu, ktorý sme tu ukázali. Berme to pozitívne."

Pogačar podčiarkol svoj výnimočný počin ziskom bieleho dresu pre najlepšieho mladého pretekára a zároveň ziskom bodkovaného dresu.

V súťaži o najlepšieho vrchára zdolal vďaka sobotňajšiemu triumfu a zisku desiatich bodov (dokopy 82) Ekvádorčana Richarda Carapaza z Ineosu (74 b).

Okrem toho vyhral aj tri etapy. Bodovaciu súťaž vyhrá s najväčšou pravdepodobnosťou Ír Sam Bennett, ktorý vedie pred Petrom Saganom o 55 bodov.

V záverečnej etape sa bojuje o 70 bodov, no Slovák v drese Bora-Hansgrohe už v piatok gratuloval súperovi k víťazstvu a aj v sobotu pre RTVS potvrdil, že sa skôr zameria na etapový triumf na Elyzejských poliach: "Dnes to bolo náročné, celý čas fúkal protivietor a na záver bol dosť prudký kopec. V zelenej súťaži už zajtra nie je veľmi o čo bojovať, Sam má predo mnou dosť náskok. Skôr by bolo dobré zabojovať o víťazstvo."

Súvisiaci článok: Sagan má do konca Tour podporu celého tímu, BORA chce preňho vybojovať zelený dres

Sagan skončil na 105. mieste

Sagan skončil etapu na 105. mieste s mankom deväť minút, celkovo je na 84. priečke. Keďže záverečná etapa s cieľom na Elyzejských poliach má už tradične ceremoniálny charakter, v sobotu bola posledná šanca zaútočiť na celkové poradie.

Na jeho čele figuroval Roglič s náskokom 57 sekúnd pred Pogačarom. Organizátori pripravili dve súťaže v jednom, keďže sa bojovalo aj o bodkovaný dres pre víťaza vrchárskej súťaže. Trať je totiž rozdelená na dve časti, prvá rovinatá a druhá bola samotný výstup na Planinu krásnych dievčat.

Ten meral 5,9 km so sklonom 8,5%, no maximom až nad 20%. Pred etapou viedol Richard Carapaz (Ineos) so 74 bodmi pred Pogačarom (72 b). Ekvádorčan chcel v záverečnom stúpaní svoj náskok ešte zvýšiť, avšak Pogačar bol v sobotu nezdolateľný.

Viacero pretekárov sa pred kopcom rozhodlo vymeniť si časovkársky špeciál za cestný, ktorý je ľahší a v kopci sa jednoduchšie ovláda. Zmena trvá v optimálnych podmienkach len pár sekúnd, no nie vždy sa to podarí. Bicykel menila väčšina lídrov celkového poradia vrátane Pogačara a Rogliča, naopak Tom Dumolin nie.

Roglič sa v kopci trápil

V úvode štartovali domestici a šprintéri z konca celkového poradia, ktorí nemali prehovoriť do boja o víťazstvo. V prípade Sama Bennetta a Caleba Ewana išlo skôr o to, aby si postrážili časový limit.

Medzitým prišiel do cieľa Sagan, ktorý mal čas 1:04:56 hVýborne mal etapu rozbehnutú Tom Dumoulin, no v cieli zdolal svojho kolegu z Jumba van Aerta o vyše desať sekúndNajviac pozornosti však pútal súboj o celkové prvenstvo medzi Rogličom a Pogačarom.

Mohlo by vás zaujímať: Sagan sa Bennetta nezbavil: "Urobil som všetko, čo sa dalo"

Nepredpokladalo sa, že by dokázal zmazať manko 57 sekúnd. No Roglič už po prvom medzičase strácal na svojho súpera asi 15 sekúnd a jeho manko stále narastalo.

Mladší z dvojice Slovincov svoj výkon stupňoval a pod stúpaním strácal vo virtuálnom poradí už len 24 sekúnd. Roglič sa v kopci oproti súperovi trápil, štyri kilometre pred cieľom sa dostal za svojho súpera aj v celkovom poradí a Pogačar triumfálnou časovkou nakoniec vyhrá celkové poradie o 59 sekúnd.

Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková