Svitko je na Dakare celkovo na 11. mieste: "Som spokojný"

NETKY.SK • 9 Január 2018, 20:28 • 2 min

SAN JUAN DE MARCONA - Slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko (KTM) obsadil piate miesto v utorňajšej 4. etape 40. ročníka slávnych pretekov Rely Dakar a celkovo sa posunul už na 11. miesto.

Svitko v cieli stratil 7:45 minút na víťazného Francúza Adriena Van Beverena na Yamahe, ktorý sa vďaka triumfu posunul na čelo klasifikácie.

Utorňajšia etapa mala štart aj cieľ v meste San Juan de Marcona, na pretekárov čakal meraný úsek s dĺžkou 330 kilometrov. Trať mala hornatý charakter a jazdci sa dostali aj do nadmorskej výšky okolo 2000 m. Svitko sa dlho pohyboval okolo 11. priečky. Na štvrtom checkpointe sa posunul na tretie miesto, no nakoniec skončil piaty.

"Dnes to bol motokrosový štart. Išlo sa mi dobre, po 180. km sme sa trošku potrhali. Dvakrát som spadol, ale v mäkkých dunách je to bežné, padal každý, takže zatiaľ som spokojný. Dúfam, že sa mi bude dariť aj ďalej, rovnako aj motorke, mechanikovi a celému tímu. Bodaj by to takto išlo ďalej," povedal Svitko na videu, ktoré priniesla facebooková stránka Stefan Svitko Fanclub.

Druhú priečku obsadil ďalší Francúz Xavier De Soultrait a tretí skončil Matthias Walkner z Rakúska. Počas etapy mal problémy s chrbtom úradujúci šampión a doterajší líder priebežného poradia Brit Sam Sunderland, ktorý musel z pretekov odstúpiť.

Na čelo sa tak dostal víťaz etapy Van Beveren, ktorý má takmer dvojminútový náskok pred Pablom Quintanillom z Čile, tretí je so stratou +3:15 min Argentínčan Kevin Benavides. Svitko stráca na lídra 15:50 minút.

Výsledky 4. etapy

motocykle: 1. Adrien Van Beveren (Fr./Yamaha) 4:08:23 h, 2. Xavier De Soultrait (Fr./Yamaha) +5:01 min, 3. Matthias Walkner (Rak./KTM) +7:10, 4. Pablo Quintanilla (Čile/Husqvarna) +7:32, 5. Štefan SVITKO (SR/KTM) +7:45, 6. Daniel Oliveras Carreras (Šp./KTM) +8:39

priebežné poradie: 1. Van Beveren 11:03:23 h, 2. Quintanilla +1:55 min, 3. Kevin Benavides (Arg./Honda) +3:15, 4. Walkner +5:23, 5. De Soultrait +7:34, 6. Toby Price (Aus./KTM) +10:14, ... 11. SVITKO +15:50