Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
26.03.2020 05:54 Kultúra
Štyri zásady z rozprávok, na ktoré by sme nikdy nemali zabúdať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.03.2020 05:54 Kultúra

Štyri zásady z rozprávok, na ktoré by sme nikdy nemali zabúdaťRozprávka nemá obmedzenia, hoci sa tvári, že je určená iba dieťaťu.


Vstane sa pravou nohou
Povedala by som dokonca, že človek za hranicou detstva ju potrebuje ešte viac, aby si prostredníctvom nej osvojil dávno zabudnuté princípy. Čítanie rozprávok prispieva k väčšiemu počtu úsmevov, ťarcha z pleca spadne a odplazí sa kamsi do neznáma. Spánok sa dostaví skôr ako inokedy, čím sa zabráni častým kruhom pod očami. A aj sen bude iný, lebo sa v ňom nenájde nočná mora, ale vleje sa do srdca niečo hodnotné, vďaka čomu sa ráno vstane pravou, a nie ľavou nohou.

 

 

Nikto nie je viac

V rozprávke to tak už býva, že povšimnutia sa nedostane iba niekomu nadmieru vznešenému. Áno, na stránkach bude číhať pravdepodobne aj nejaká tá princezná či spravodlivý kráľ, ale objaví sa aj krásna slúžka alebo statočný kováč. V prenesenom význame sa dá pripomenúť si, že krása nie je výsadou bohatstva a že spravodlivosť a odvaha sa nenachádzajú iba blízko trónu. Mala by vládnuť rovnosť, pretože aj z toho najmenej výrazného človeka sa smie v priebehu noci stať hrdina.

 

Cti si otca aj matku
Aj tomu najposlušnejšiemu dieťaťu skrsne raz či dvakrát nejaký ten vzdor. Rodič čosi prikáže, ale duša túžiaca po objavovaní, má vlastný rozum a v záujme zachovania si integrity sa rozhodne uposlúchnuť ho. A ako to napokon dopadne? Jóoj, zle-nedobre. Zaútočí vlk, stará ježibaba bude hroziť rozpálenou pecou a kadejaká iná pliaga sa, žiaľ, pritrafí. Pravda, čím je niekto starší, tým viac sa odkláňa od rodičovskej náuky, ale na rešpekt a úctu by nemal zabudnúť veru nikdy.

 

 

Stáva sa aj to
Rozmohla sa nevera v lásku. Je to spôsobené predovšetkým tým, že je vídať rozpad vzťahov a dvojica sa rozvedie, hoci sa o plnenie manželského sľubu pokúšala väčšinu života. Prečo by sa teda malo veriť, keď pohľad ukazuje niečo iné? V rozprávke je vždy láska taká silná, že ju nepremôže ani desaťhlavý drak, ani najväčší obor a ani zlá macocha. Neraz sa v príbehu zaľúbi aj počas prvého stretnutia a čo je najlepšie, nezabudne sa, ani keď je pár oddelený a nemá možnosť vídať sa. Ak je to možné tam, určite sa to dá aj v realite. Možno sa len stačí pozrieť pod závoj a namiesto zvieraťa sa usmeje princ. Možno stačí rozlúsknuť tie správne tri oriešky a z kohokoľvek bude Popoluška.

 

Dobré zvíťazí
Rozprávka by ani nebola sama sebou, ak by napokon dobro neporazilo zlo. Kým zvoniec zazvoní, nejaký čas to potrvá a hrdina si vyskúša aj príkorie, ale na konci bude o to väčšie šťastie. Nevina sa ukáže, neprávosť sa potrestá a aj soľ nadobudne hodnotu, ktorá jej patrí. Malo by sa to pripomínať neustále, aby človek nezlenivel a neprestal konať to, čo je správne. Ak totiž vytrvá, odmena ho neminie.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok