Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. aug. 2020Mojmír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Štúdia s džezovými hudobníkmi hľadala v mozgu zdroj kreativity.
Štúdia s džezovými hudobníkmi hľadala v mozgu zdroj kreativity.
11.04.2020 14:54 Veda a Technika
Štúdia odhalila, kde sa v mozgu nachádza zdroj kreativity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.04.2020 14:54 Veda a Technika

Štúdia odhalila, kde sa v mozgu nachádza zdroj kreativityRozšírené presvedčenie tvrdí, že kreativita je produktom pravej hemisféry mozgu. V tejto súvislosti sa aj o inovatívnych ľuďoch hovorí, že viac využívajú svoju pravú hemisféru, zatiaľ čo tí, ktorí využívajú viac ľavú, majú byť podľa týchto predstáv analytickí a logickí. Neurovedci sú však k tomuto zjednodušenému vnímaniu fungovania ľudského mozgu dlhodobo skeptickí.


 

Neurovedci tvrdia, že na podporu tejto teórie nie je dosť dôkazov, pričom taká komplexná schopnosť ľudí, ako je kreativita, podľa nich musí čerpať z rozsiahlych oblastí oboch hemisfér. Nové svetlo sa do tejto kontroverzie pokúsila vniesť štúdia zobrazovania mozgovej aktivity Creativity Research Lab Drexelovej Univerzity, počas ktorej monitorovali mozgovú aktivitu džezových gitaristov počas improvizácie. O výskume informoval portál Science Daily.

 

Na kreativitu využívame obe hemisféry
Štúdia, ktorej výsledky publikovali v časopise NeuroImage, pritom ukázala, že kreativitu poháňa predovšetkým pravá hemisféra u muzikantov, ktorí majú menej skúseností s improvizáciou. Hudobníci, ktorí sú v tejto oblasti veľmi skúsení, sa však viac spoliehajú na ľavú hemisféru. To podľa vedcov naznačuje, že kreativita je "schopnosť pravej strany mozgu", keď človek čelí neznámej situácii, no u človeka, ktorý je v tejto oblasti skúsený, vychádza z dobre naučených rutín ľavej hemisféry.

 

 

Priebeh štúdie
Vedecký tím zaznamenal elektroencefalogramy (EEG) 32 džezových gitaristov, medzi ktorými boli niektorí veľmi skúsení a iní menej. Každý z nich mal za úlohu improvizovať na šesť skladieb s naprogramovaným sprievodom bicích, basy a klavíra. Vzniknutých 192 nahrávok následne individuálne prehrali štyrom džezovým expertom a učiteľom, ktorí vyhodnotili kreativitu a ďalšie kvality nahrávok. Vedci potom porovnali záznamy EEG s hodnoteniami hudobných expertov, pričom brali do úvahy aj skúsenosti jednotlivých muzikantov.


Štúdia odhaľuje oblasti mozgu, ktoré podporujú kreatívnu hudobnú improvizáciu u veľmi skúsených hudobníkov aj ich menej skúsených náprotivkov a zároveň sa vyjadruje ku kontroverznej otázke, akú úlohu v kreativite zohrávajú pravá a ľavá hemisféra. Navyše tiež upozorňuje na dôležitú otázku definície a chápania kreativity.

 

 

Výsledky štúdie
"Ak je kreativita definovaná v medziach kvality produktu, napríklad piesne, vynálezu, básne alebo maľby, potom hrá kľúčovú úlohu ľavá hemisféra. Ak však kreativitu chápeme ako schopnosť človeka vyrovnať sa s novými, neznámymi situáciami, ako v prípade nových improvizátorov, potom hrá vedúcu úlohu pravá hemisféra," skonštatoval spoluautor štúdie John Kounios. Pri zohľadnení toho, ako sa mení aktivita mozgu so skúsenosťami, môže tento výskum prispieť napríklad k vývoju nových metód učenia ľudí, ako byť kreatívnymi.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok