Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2021Milan
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná
13.12.2016 14:08 Ekonomika
SR zabezpečila pre EÚ legislatívu proti nekalým obchodným praktikám
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.12.2016 14:08 Ekonomika

SR zabezpečila pre EÚ legislatívu proti nekalým obchodným praktikámBRUSEL – Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo v pondelok (12. 12.) vo večerných hodinách jednohlasne schválila prelomový materiál slovenského predsedníctva, ktorý otvára dvere k spoločnému postupu v boji proti nekalým obchodným praktikám na celoeurópskej úrovni. Zasadnutiu predsedala ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.


"Roky prehliadaná téma je po našej snahe na stole európskych inštitúcií. Ministri jednohlasne schválili závery Rady, posilnenie postavenia poľnohospodára v potravinársko-dodávateľskom reťazci a postoj k nekalým obchodným praktikám," uviedla Matečná na úvod spoločnej tlačovej konferencie s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Philom Hoganom.

Aj napriek tomu, že poľnohospodárstvo nefigurovalo medzi hlavnými prioritami Slovenska na čele Rady EÚ, za jeden z najvýznamnejších dôsledkov predsedníctva môže byť vnímaný práve úspech slovenskej agrárnej diplomacie.

 

 Podľa Matečnej závery Rady uznávajú dôležitosť dobre fungujúceho dodávateľského reťazca a navrhujú riešenie, ktoré môžu Európska komisia a členské štáty zavádzať, aby garantovali rovnomernejšie rozdelenie rizík pozdĺž tohto reťazca a trhovú transparentnosť. Znamená to tiež, že nekalé obchodné praktiky budú pod drobnohľadom na celoeurópskej úrovni, k čomu sa zaviazala aj Európska komisia.

 

Komisár Hogan zdôraznil, že exekutíva EÚ sa proti tomuto návrhu nebude stavať, aj keď tlaky niektorých členských krajín EÚ proti tomu návrhu sú citeľné, a vyjadril nádej, že po dosiahnutom pokroku SR v Rade EÚ štafetu tohto procesu úspešne ponesie ďalej maltské predsedníctvo.

 

Schválený materiál slovenského predsedníctva "Posilnenie postavenia farmára v potravinovom dodávateľskom reťazci" podčiarkuje dôležitosť spoločnej legislatívy v boji proti nekalým obchodným praktikám a vyzýva Európsku komisiu k príprave, celoeurópskych legislatívnych i nelegislatívnych návrhov.

 

Matečná pripomenula, že slovenský agrorezort počas polročného predsedníctva vyvinul značné úsilie, aby zabezpečil jednoznačný súhlas v Rade ministrov na začatie spoločného postupu. Podľa jej slov to bol transparentný proces, ktorý si vyžiadal päť trialógov a 16 dní práce skupín, ktoré pripravovali potrebné návrhy, avšak finálny dokument podľa jej slov ešte nie je "zrelý" na dohodu všetkých krajín.

 

Úspech slovenského predsedníctva v tejto oblasti ocenil aj český minister poľnohospodárstva Marian Jurečka. Spresnil, že v pondelok, ešte pred prijatím záverov, ktoré slovenská delegácia dolaďovala do poslednej chvíle, najvážnejším odporcom tejto témy bolo Nemecko.

 

Jurečka pre TASR pripomenul, že to, čo sa teraz podarilo presadiť slovenskému predsedníctvu, začalo spoločnou česko-slovenskou iniciatívou a spoluprácou pred pol druha rokom. Vtedy bola Česká republika predsedajúcou krajinou Vyšehradskej štvorky a komisár Hogan dostal žiadosť na vypracovanie analýzy k tejto téme.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok