Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -1°
Biblia
TV program
Moje Netky
Generálny tajomník OSN António Guterres (predný rad piaty sprava) a španielsky premiér Pedro Sánchez (uprostred) pózujú s predstaviteľmi krajín počas klimatického summitu v Madride 2. decembra 2019.
Generálny tajomník OSN António Guterres (predný rad piaty sprava) a španielsky premiér Pedro Sánchez (uprostred) pózujú s predstaviteľmi krajín počas klimatického summitu v Madride 2. decembra 2019.
02.12.2019 14:43 Domov
Slovensko je na zmeny v oblasti ochrany klímy pripravené
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.12.2019 14:43 Domov

Slovensko je na zmeny v oblasti ochrany klímy pripravenéMADRID/BRATISLAVA - Počas dnešného dňa sa na klimatickom summite OSN (COP25) v Madride vyjadril aj premiér SR. Začiatkom budúceho roku by mala


Slovensko rozumie potrebe konať v súvislosti s klimatickými zmenami a je na potrebnú transformáciu na ochranu klímy pripravené. Preto sme zvýšili ambície a podporujeme urýchlenie činnosti na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050, stratégia rozvoja nízkouhlíkových technológií by mala byť hotová začiatkom roka. Vyhlásil slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v dnešných hodinách na klimatickom summite OSN (COP25) v španielskom Madride.

 

 

"Slovensko už tieto ambície premieta do strategického plánovania, obzvlášť do nášho energetického a klimatického plánu do roku 2030 a stratégie rozvoja nízkouhlíkových technológií do roku 2050. Táto stratégia by mala byť hotová začiatkom budúceho roka," povedal premiér s tým, že Slovensko podporuje plán urobiť z Európy prvý uhlíkovo neutrálny kontinent.

 

 

Poukázal na to, že Slovensko sa rozhodlo znížiť produkciu elektriny z uhlia, čo povedie k postupnému ukončeniu ťažby hnedého uhlia v niektorých regiónoch. Premiér zároveň zdôraznil potrebu sociálneho zabezpečenia regiónu po odstavení baní. Rovnako avizoval zvýšenie cieľov v oblasti zníženia obchodovania s emisiami z 12 na 20 % do roku 2023. Poukázal aj na snahu zvýšiť ciele v oblasti energetickej účinnosti a obnoviteľnej energie do roku 2030.

 

 

Predseda vlády tiež avizoval, že Slovensko sa rozhodlo vyčleniť ďalších 2,5 miliardy eur na investície do zmeny klímy a životného prostredia. "Medzinárodne tento rok prvýkrát Slovensko prispelo do Zeleného klimatického fondu a plánuje v ňom pokračovať aj v nasledujúcich rokoch," poznamenal Pellegrini.

 

Pellegrini v tejto súvislosti vyzval na spoločný postup. "Boj proti zmene klímy si bude vyžadovať silné partnerstvá od globálnej po miestnu úroveň a vo všetkých odvetviach. Nesmieme pripustiť, aby strach zo straty politickej popularity alebo zisku z podnikania bol väčší ako všetky racionálne argumenty," zdôraznil.

 

 

Poznamenal, že opatrenia v oblasti klímy vytvárajú nové príležitosti, ktoré môžu byť ziskové a nemusia spomaľovať ekonomický rast.

"Náš svet má zdroje, technológie a vedomosti na riešenie problémov súvisiacich s klímou a trvalo udržateľným rozvojom," dodal s tým, že je potrebné zmeniť nastavenie mysle a spojiť sa v tejto výzve na zmenu. 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Pixabay,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok