Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Spasiteľ od Leonarda da Vinciho
Spasiteľ od Leonarda da Vinciho
10.01.2020 08:27 Vizuálne umenie
Rozlúštili záhadu sklenenej gule v ruke Ježiša najdrahšieho obrazu v dejinách
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.01.2020 08:27 Vizuálne umenie

Rozlúštili záhadu sklenenej gule v ruke Ježiša najdrahšieho obrazu v dejináchVedci pravdepodobne odhalili, prečo sklenená guľa na obraze Spasiteľa sveta (Salvator Mundi) od Leonarda da Vinciho nevykazuje žiadne známky lomu svetla.


Guľa symbolizuje svet

Najslávnejší renesančný maliar a autor obrazu Mony Lisy, Leonardo da Vinci, namaľoval okolo roku 1500 aj obraz Spasiteľa sveta (Salvator Mundi). Kristus na obraze drží vo svojej ľavej ruke sklenenú guľu, ktorá má symbolizovať celý svet. Historici umenia, ako aj vedci, si nevedeli vysvetliť, prečo pri pohľade na guľu nie je zobrazený lom svetla, pretože vie, že da Vinci študoval aj optiku, a tak v tejto oblasti musel mať primerané vedomosti.

 

Odpoveď sa podarila zistiť až pomocou počítačových modelov vytvorených vedeckým tímom z Kalifornskej univerzity. Ježiš totiž nedrží v ruke plnú sklenenú guľu, ale dutú, uvádza portál Science Alert.

 

 

To, že ide o dutú guľu, mali ako jednu z možných hypotéz niektorí historici umenia. Tú potvrdil až 3D model maľby a vedci vďaka nemu dokázali, že da Vinci na maľbe zobrazil skutočne dutú guľu.

 

Kristovo rúcho za guľou tak nie je zdeformované ani zväčšené, zatiaľ čo na guli je možné vidieť tri biele škvrny. Tiene v obraze ukazujú, že zdroj svetla na scénu prichádza zhora, ale nachádza sa tam tiež všeobecne rozptýlené svetlo, ktoré dopadá na predmet maľby.

 

Mal znalosti z optiky

Na základe výpočtov vedci zistili, že guľa mala polomer 6,8 centimetra a hrúbka skla nebola väčšia ako 1,3 milimetra. Analýza tiež zistila, že guľa sa nachádzala 25 centimetrov pred objektom maľby.

 

Leonardo da Vinci mal znalosti z optiky a vedel, že svetlo sa pri prechode cez sklo určitým spôsobom deformuje. To napokon vidieť aj na tejto maľbe, pretože síce rúcho nie je za guľou zdeformované, ale sú tam isté zmeny, ktoré sa vytvoria prechodom svetla cez dutú guľu. Sklenená guľa je teda zobrazená presne a obraz potvrdzuje, že da Vinci mal skvelé znalosti optiky, ktoré dokázal pretaviť aj do svojho obrazu.

 

 

"Táto analýza dokazuje, že Leonardo da Vinci rozumel optickým vlastnostiam dutých gúľ a ako zabrániť rušivým optickým skreslením pri zobrazovaní záhybov plášťa na obraze," vysvetlili vedci vo svojom článku zverejnenom na webe arxiv.org.

 

Vydražený do Saudskej Arábie

Obraz Spasiteľ sveta namaľoval Leonardo da Vinci približne v roku 1500 a je to olejomaľba na orechovom dreve. V novembri 2017 bol obraz vydražený v New Yorku za 450,3 milióna dolárov.

 

Kúpil ho korunný princ Saudskej Arábie Mohammad bin Salman. O tom, kde sa ale presne obraz nachádza, sa vedú len dohady. V júni 2019 sa objavila správa, že sa nachádza na bin Salmanovej luxusnej jachte, v októbri sa zase objavila správa, že obraz môže byť uložený vo Švajčiarsku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok