Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zuzana Mikulcová
Zuzana Mikulcová
24.02.2021 10:30 Kultúra
ROZHOVOR: Vyspovedali sme úžasnú hudobníčku Zuzanu Mikulcovú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.02.2021 10:30 Kultúra

ROZHOVOR: Vyspovedali sme úžasnú hudobníčku Zuzanu MikulcovúZUZANA MIKULCOVÁ - Je to skvelá a talentovaná hudobníčka. Prečítajte si, čo všetko nám prezradila!


Pre pandémiu sme sa rozhodli zvoliť formu rozhovoru so Zuzanou Mikulcovou cez mailovú komunikáciu. Je to neosobné, žiaľ, ale koronavírus prináša aj takéto situácie.

 

Prezradila nám, že okrem hudby a textov rada bicykluje a vysvitlo, že sa venuje i behu.

 

 

 

Ako sa stala hudobníčkou?


Zuzana už vraj ako malá robila doma festivaly a koncerty svojim blízkym. „Myslím, že rodine to muselo liezť poriadne na nervy, ale "navážno" som to robila vždy,“ spomenula Zuzana na margo svojej „detskej“ aktivity.

 

„Myslím, že od detstva to bolo neprehliadnuteľné,“ povedala o vzniku svojej kariéry. Podľa svojej lásky k hudbe si vyberala aj školy, od ZUŠ, konzervatórium, až po VŠMU.

 

„Nebola iná možnosť, že sa budem zaoberať niečím iným ako hudbou. Je pravda, že mám veľa koníčkov a viem si dnes predstaviť veľa profesií, ktoré by som robila, ale hudba bola vždy najlákavejšia,“ priznala Zuzana.

 

 

Hudba a texty

 

Primárne si hudbu aj texty produkovala sama, no v posledných rokoch spolupracuje s Andrejom Hruškom ako producentom, takže on po hudobnej stránke spracúva výslednú a finálnu podobu skladby.

 

 

 

 

Inšpirácia

 

Vzhľadom k tomu, že Zuzanine piesne sú zväčša veľmi emotívne založené, zaujímalo nás, čo ju inšpiruje, a ako je možné, že dokáže do hudby vložiť také množstvo citu.

 

„Inšpirujem sa prevažne svojím životom, ale aj tým, čo sa deje okolo mňa. Snažím sa vcítiť aj do pocitov iných ľudí, a následne ich opísať a odinterpretovať,“ vysvetlila nám Zuzka.


Taktiež nám objasnila emócie sálajúce z jej hudby: „Každú pieseň sa snažím prežiť čo najviac, v ten daný moment. Aj keď ju spievam prvý, alebo aj stýkrát, ale sú občas momenty, keď sa niečo výraznejšie deje v mojom živote a tá chvíľa na pódiu, ma tak decentne dojme a padne aj nejaká tá slzička. Napriek tomu, že nastúpi mierny pocit hanby, je to nakoniec vždy silné, aspoň pre mňa, lebo sa človek tomu  tak odovzdá.“

 

 

 

Zuzanina prvá skladba

 

Zuzana má na konte množstvo piesní a preto nás zaujímala jej prvá skladba.  „Pamätám si, bola to taká detská pieseň o slniečku :), potom som mala takú surrealistickú a abstraktnú fázu, ale prvé moje piesne, čo som aj nahrala boli Málo mám, Strácam, Neskoro, prevažne piesne z prvého albumu Slová,“ zaspomínala si Zuzka.

 


Za svoj najväčší životný úspech považuje, že sa nikdy nevzdala a vždy sa „postavila obrazne na nohy“.

 

„Neviem koľko vecí bolo v mojom živote o šťastí, ale pravda je, že som veľmi makala na sebe už na škole a všetko som si musela prevažne sama zariadiť, zháňať financie na projekty, vybavovať a manažovať koncerty, do toho skladať texty, piesne, kapelu a dnes je to asi najlepšie ako to kedy bolo. Mám naozaj skvelých muzikantov okolo seba, viem sa na nich spoľahnúť a dôverujem im. Takže aj toto považujem za obrovský úspech,“ dodala ku svojmu úspechu.

 


Vo svojom živote chce naďalej pokračovať v hudbe a zlepšovať sa. „Snažím sa prežiť každý deň tak, aby som naplnila jeho potenciál k istej mojej pomyselnej spokojnosti a šťastiu,“ priznala Zuzana.


 

Pandémia

 

Koronavírus vníma ako nepríjemný pre ňu osobne i pre ňu ako umelkyňu. Podľa nej bolo vraj otázkou času, kedy nejaká pandémia príde: „Zrejme sa na takéto situácie treba aj do budúcna pripraviť, že budú častejšie. Aj keď sa to asi ťažko prijíma, ale takto to je. Dúfam, že sa mýlim.“

 

 

Projekt Fúzie

 

Koncept Fúzií je o spájaní hudobníkov z iných krajín a búraní predsudkov. Vzniknú tak mnohé skvostné skladby. Spolupráca s českými hudobníkmi už začala a ak sa otvoria hranice má v pláne stihnúť nahrať skladby, kým vyjde album.

 

Fúzia s Danom Bártom

 

Najbližšia Fúzia bude so Sýrskou čarovnou dievčinou Larou Abou Hamban, na čo sa Zuzana extrémne teší. Pieseň bude trojjazyčná, čo je naozaj veľká fúzia.

 

Fúzia s Larou Abou Hamban

 

„Fúzie v mojej hlave majú pár rôčkov, pretože ma vždy bavilo spolupracovať, aj keď som si málo ľudí do spolupráce volala, keďže moja hudba a texty boli skôr osobné, nevedela som si to ani predstaviť, ale vždy keď ma niekto do spolupráce zavolal a páčilo sa mi to, išla som do toho s vervou. Hlavne s Vecom a Ultrazvukom sme aj viac verejne hrávali a vždy to bolo skvelé,“ prezradila o Fúziách Zuzana.

 

Fúzia s Barborou Mochowou

 

Súvisiaci článok: Umelecká reflexia na spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu

 

 

Koncerty po zrušení obmedzení

 


Po zlepšení situácie má v pláne pár koncertov. „Tento rok sme to tiež stihli tak na knapp. Aj na SR aj v ČR sme hrali v septembri vždy deň alebo posledný deň pred obmedzeniami, čiže sme hrali ako nikdy,“ spomenula svoje posledné koncerty.

 


 

Videoklipy

 

Videoklipy k svojej hudbe vymýšľa prevažne Zuzana. „Z posledného albumu Dievča som dávala námety, väčšinou mám veľmi konkrétnu predstavu, čo by v klipe malo byť a Dominik Janovský už to spracuje, natočí a zostrihá, a ja sa potom vytešujem,“ vysvetlila.

 


 

Má Zuzka obľúbeného hudobného interpreta?

 

„Nemám obľúbeného interpreta, počúvam ich veľa. Teraz pri behaní hlavne Monkey Business alebo Jorju Smith, Jacoba Colliera, Daniela Caesara, H.E.R., Sama Smitha, Arethu Franklin, Trixie Whitley a mohla by som pokračovať celú večnosť.“

 

 

 

Je to obrovská škoda, že sme sa nemohli stretnúť osobne, no niekedy sa nám to snáď ešte podarí. Mimochodom, Zuzana povedala na náš portál, že je fajn, tak hor sa do čítania ďalších článkov!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Zuzana MikulcováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok