Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Táto zmena prinesie viac slobody pre zamestnancov aj zamestnávateľov,
Táto zmena prinesie viac slobody pre zamestnancov aj zamestnávateľov,
25.09.2020 16:25 Domov
REPORTÁŽ: Aké zmeny prináša navrhovaná novela zákona o gastrolístkoch?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.09.2020 16:25 Domov

REPORTÁŽ: Aké zmeny prináša navrhovaná novela zákona o gastrolístkoch?BRATISLAVA - Poskytovanie gastrolístkov na Slovensku by sa malo zmeniť. Zamestnanec by mal mať právo vybrať si medzi gastrolístkom a finančným príspevkom na stravovanie. Podľa poslanca SaS a predsedu parlamentného finančného výboru Mariána Viskupiča táto zmena prinesie viac slobody pre zamestnancov, zamestnávateľov, odbúra sa byrokracia a ubudnú poplatky na strane zamestnávateľov aj gastroprevádzok, ktoré platia emitentom províziu.


 

Nebude sa zdaňovať

Zmeny pri gastrolístkoch má priniesť novela Zákonníka práce, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. "Budú sa aplikovať úplne rovnaké pravidlá ako doteraz, príspevok zamestnávateľa sa nebude zdaňovať, nebudú sa z neho platiť odvody. Zamestnanec o nič nepríde, dostane rovnakú hodnotu ako doteraz. Akurát ju dostane v peniazoch a jeho voľnosť bude väčšia," uviedol v piatok na tlačovej konferencii Viskupič.

 

Zároveň vyčíslil, že obe verzie gastrolístkov využíva 850 000 zamestnancov. "Títo všetci sa skladajú na štátom garantovaný biznis pre niekoľko málo emitentov gastrolístkov. Hodnota gastrolístkov je približne 700 miliónov eur a obrat gastrofiriem je približne 70 miliónov eur a ročný zisk je okolo 10 miliónov eur," priblížil Viskupič.

 

 

Ako to fungovalo?

Upozornil aj na viaceré mýty okolo gastrolístkov. Ľudia si podľa Viskupiča napríklad mylne myslia, že suma na gastrolístku je tá, ktorú reálne dostávajú od zamestnávateľa. "Väčšina zamestnancov, keď pozerá na gastrolístky, keď ho má v hodnote štyroch eur, tak má pocit, že štyri eurá dostali. Ale nie je tomu tak. V podstate zákonne mu zamestnávateľ prispel 2,82 eura, zvyšok si zaplatil zamestnanec sám. Na druhej strane je pre zamestnávateľa gastrolístok drahší, lebo pri jeho kúpe musel zaplatiť emitentovi tri percentá provízie," upozornil Viskupič.

 

 

Poslanec nevidí význam ani v elektronizácii stravného, podľa neho ľudia nepotrebujú ďalšiu kartu v peňaženke. Po novom by tak mohol zamestnávateľ príspevok poslať priamo zamestnancovi na účet. Viskupič je tiež presvedčený, že gastrokarty neprinášajú ani pohodlie pri platení, pretože nie každá gastroprevádzka ich akceptuje.

 

 

"Touto zmenou sa uľahčí všetkým stranám, či zamestnancom alebo zamestnávateľom. Zároveň ide o zdobrovoľnenie. My neberieme možnosť podnikať ani gastrofirmám. My z tohto systému dávame preč štátom garantovaný biznis a emitenti gastrolístkov môžu fungovať v štandardnom trhovom prostredí," dodal Viskupič.

 

Zároveň doplnil, že počas pripomienkovania návrhu alebo v parlamente počas druhého čítania by sa malo upraviť aj to, aby sa zo stravného nemohli strhávať exekučné zrážky.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bednár, TASR/Martin Baumann, Facebook, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok