Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. apr. 2023Zita
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
04.01.2023 20:00 Zaujímavosti
Rača zvyšuje od januára poplatky v materských a základných školách
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.01.2023 20:00 Zaujímavosti

Rača zvyšuje od januára poplatky v materských a základných školáchBRATISLAVA - Bratislavská Rača zvyšuje od januára poplatky v materských školách a základných školách vo svojej pôsobnosti.


Dôvodom je udržateľnosť služieb zo strany mestskej časti v reakcii na rast cien energií i zníženie príjmov samospráv zo strany štátu. Poplatky sa zvyšujú o 50 percent. Mestská časť zároveň pripomína, že toto zvýšenie je nižšie ako daňový bonus. "Z dôvodu zásahov štátu nás čaká náročné obdobie, pre nás je prioritou naďalej rozvíjať naše škôlky a školy. Pevne verím, že rodičia pochopia, že zvyšovanie je v súčasnej situácii nevyhnutné," skonštatoval starosta Rače Michal Drotován. Poplatky za škôlky sa od 1. januára zvyšujú o 19 eur a pre školské družiny o 15 eur. Režijné náklady v jedálni sa v prípadne základných škôl zvyšujú o päť eur, pri škôlkach o šesť eur. Samospráva zároveň upriamuje pozornosť na to, že dané zvýšenie poplatkov je nižšie ako nárast daňového bonusu na dieťa. Bonus je do výšky 140 eur na dieťa. Zvyšovanie poplatkov je podľa mestskej časti nevyhnutné, aby bolo možné ponechať poplatky za škôlku a školský klub detí za dve deti v rodine, za tretie a ďalšie ho naďalej nebude treba platiť. Dôvodom je aj ponechanie príspevku pre viacdetné rodiny a rodiny s dieťaťom s ťažkým zdravotným postihnutím , príspevku pri narodení dieťaťa, dotácií, organizovania kultúrnych podujatí pre deti či pokračovanie opráv škôl a škôlok. Zvýšenie poplatkov má okrem toho pomôcť pri financovaní zariadenia školy a vybudovania vonkajšieho areálu ZŠ Plickova, novej škôlky Kadnárova či na prenájom pre alokované pracovisko MŠ Barónka. "Bez tohto zvýšenia by sme museli časť financií pre tieto projekty  presunúť do bežných výdavkov. A teda neivestovať do rozvoja, ale financie, takpovediac, prejesť," vysvetľuje Drotován s tým, že pri zvýšení ide o časť peňazí, ktoré rodičia dostanú zvýšením tzv. daňového bonusu. reklama


Zdroj: TASR/ KB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok