Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2022Kristína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin.
Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin.
02.12.2021 17:09 Zahraničie
Putin vystúpil na fóre Rusko volá, kde urobil prekvapivé vyhlásenia
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.12.2021 17:09 Zahraničie

Putin vystúpil na fóre Rusko volá, kde urobil prekvapivé vyhláseniaMOSKVA – Vladimir Putin sa zúčastnil na investičnom fóre prostredníctvom video prenosu a vo svojom prejave urobil dôležité vyhlásenia o novom kmeni vírusu omikron, o situácii na Ukrajine, vzťahoch s NATO a svojom novom prezidentskom období.


O kmeni omikron

Jedným z prvých problémov, ktoré ruský vodca nastolil, bol vznik nového kmeňa koronavírusu omikron. V tejto súvislosti hlava štátu poverila vládu, aby pripravila aktualizovaný akčný plán boja proti pandémii. „V najbližších týždňoch sa ukáže, aké vážne sú následky nového kmeňa. V prvom rade treba neustále monitorovať účinnosť testov a vakcín, používať jasné algoritmy na zníženie šírenia infekcie,“ povedal.

 

 

Prezident zároveň poznamenal, že žiadny štát nie je schopný poraziť pandémiu sám. „Účinne bojovať sa dá len koordináciou akcií celého svetového spoločenstva,“  je si istá hlava štátu. „Mám na mysli vzájomné uznávanie vakcín a očkovacích preukazov, dostupnosť očkovania pre všetky regióny planéty, spoločnú prácu na nových liekoch.“

 

O inflácii

Putin upozornil na infláciu a zdôraznil dôležitosť tohto problému. „Rast spotrebiteľských cien sa u nás zrýchlil, ide o vážny problém, ktorý je citlivý pre občanov, najmä pre rodiny s nízkymi príjmami,“ povedal prezident. Hlava štátu avizovala potrebu zvýšiť objem výroby potravín na domácom trhu.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZÁCIA: Alexander Schallenberg odstúpi z funkcie rakúskeho kancelára

 

O nezamestnanosti

Prezident tiež uviedol, že miera nezamestnanosti v Rusku sa vrátila na úroveň spred pandémie.

 

O situácii na Ukrajine a vzťahoch s NATO

V odpovedi na otázky účastníkov fóra sa prezident dotkol aj konfliktu v Donbase. Pripomenul, že médiá písali o hrozbe vstupu ruských vojsk už začiatkom tohto roka, no ich správy sa nepotvrdili.

 

 

 

Ruský líder sa dotkol aj témy spolupráce medzi NATO a Ukrajinou. Pripomenul, že v 90. rokoch boli vzťahy medzi Moskvou a Bruselom takmer idylické, pokazilo ich však rozšírenie aliancie na východ. Práve na tieto akcie bol podľa neho odpoveďou vývoj hypersonických zbraní.

 

„Dospelo to do bodu, že systémy protiraketovej obrany sú rozmiestnené v Poľsku a Rumunsku. A na odpaľovacích zariadeniach Mk-41, ktoré sú tam, môžu byť inštalované Tomahawky – útočné systémy. A to pre nás predstavuje hrozbu – veď to je zjavný fakt. Na všetky naše presviedčania a žiadosti, aby to nerobili, čo sa stalo? To, čo vidíme teraz. V reakcii na to sme boli nútení, to chcem zdôrazniť, nútení, začať vyvíjať hypersonické zbrane. Toto je naša odpoveď,“ povedal.

 

Možno vás zaujme: Rusko a USA sa dohodli na spoločnej vesmírnej misii!

 

Hlava štátu zdôraznila, že Kremeľ znepokojujú vojenské manévre v blízkosti ruských hraníc a pripomenul nedávne cvičenia v Čiernom mori. „Ak sa na území Ukrajiny objavia bojové komplexy, čas doletu do Moskvy bude 7-10 minút a v prípade umiestnenia hypersonických zbraní – 5 minút. Čo máme robiť? Viete si to predstaviť? Budeme musieť vytvoriť niečo podobné vo vzťahu k tým, ktorí nás takto ohrozujú. Môžeme to urobiť už teraz,“ poznamenal Putin.

 

Pripomenul, že Rusko tento rok testovalo nové nadzvukové rakety odpaľované z mora, čas doletu ktorých „pre tých, ktorí dávajú rozkaz“ je asi 5 minút. „Dúfam, že k tomu nedôjde. Dúfam, že zmysel pre zdravý rozum a zodpovednosť za krajinu a za svetové spoločenstvo bude stále prevládať,“ zhrnula hlava štátu.

 

 

O ďalšom prezidentskom období

Putin v komentári k možnosti znovuzvolenia na ďalšie obdobie poznamenal, že sa ešte nerozhodol, či bude kandidovať v ďalších voľbách. „Myslím si, že toto nie je cieľ Ruska – moje znovuzvolenie. Trik je v tom, že v súlade s ústavou mám právo byť zvolený na nové obdobie. Urobím to alebo nie, sám som sa ešte nerozhodol. Ale už samotná existencia tohto práva stabilizuje vnútropolitickú situáciu,“ poznamenal.

 

O svete, v ktorom by chcel Putin žiť

Generálny riaditeľ investičného fóra Andrej Kostin informoval prezidenta o správe Credit Suisse o zodpovednom životnom štýle. Uvádza sa v ňom, že zodpovední spotrebitelia, ktorí chcú zachovať klímu Zeme, sa budú musieť vzdať mäsa, piva, kávy, dlhého cestovania, videohier, len dvakrát denne splachovať záchod, raz za týždeň sa okúpať a kúpiť si iba 5 tričiek ročne. Spýtal sa, či by ruský líder chcel žiť v takomto svete. „Chcel by som žiť vo svete, v ktorom by prostriedky osobnej hygieny nepoškodzovali životné prostredie, lietali by sme v lietadlách, ktoré by neznečisťovali ovzdušie,“ odpovedal prezident. Putin dodal, že ak sa všetkým krajinám sveta podarí skonsolidovať úsilie v tejto oblasti, potom je možné dosiahnuť takýto výsledok.        

 

K téme: Americké námorníctvo našlo spôsob, ako obísť zákon a zostať v Čiernom mori

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Ria.ru

Foto:  Ria.ru, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok