Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin
Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin
26.10.2020 14:05 Zahraničie
Putin navrhol opatrenia na zníženie napätia v Európe, je pripravený spolupracovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2020 14:05 Zahraničie

Putin navrhol opatrenia na zníženie napätia v Európe, je pripravený spolupracovaťMOSKVA - Ruský prezident Vladimír Putin vystúpil s vyhlásením o ďalších krokoch na zmiernenie situácie v Európe v súvislosti s ukončením platnosti Zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu (START III).


„Zmluva INF je dôležitým prvkom na zabezpečenie medzinárodnej bezpečnosti a strategickej stability. Zmluva hrala osobitnú úlohu pri udržiavaní predvídateľnosti a zdržanlivosti v raketovej sfére v európskom priestore,“ uvádza sa v dokumente, ktorý zverejnila tlačová služba Kremľa.

 

USA odstúpili od zmluvy

Spojené štáty vlani jednostranne odstúpili od zmluvy a obvinili Rusko, že z jej nedodržiavania. Moskva odmietla všetky obvinenia a bola pripravená diskutovať, avšak Washington sa odmietol stretnúť a prerokovať nastolené otázky.

 

Putin označil ukončenie dohody za chybu, ktorá „zvyšuje riziko rozpútania pretekov v raketovom zbrojení, rastu konfrontačného potenciálu a skĺznutia k nekontrolovanej eskalácii“Ten zároveň poznamenal, že v dôsledku napätia pozdĺž línie Rusko – NATO sú zrejmé nové hrozby pre európsku bezpečnosť.

 

"Za týchto podmienok je potrebné vyvinúť aktívne úsilie o zníženie nedôvery, posilnenie regionálnej a globálnej stability, ako aj zníženie rizík vyplývajúcich z nedorozumení a nezhôd v oblasti raketových zbraní,“ zdôraznil prezident Ruskej federácie.

 

Súvisiaci článok: Rusko súhlasilo s návrhom USA na zmrazenie jadrového arzenálu

 

Rusko chce znížiť napätie 

Ruský prezident navrhol vyvinúť nástroje na zníženie napätia a obáv. „Hovorí sa najmä o overovacích opatreniach týkajúcich sa komplexov Aegis Ashore s odpaľovacími strelami Mk-41 na amerických a NATO základniach v Európe, ako aj o raketách 9M729 na objektoch ozbrojených síl Ruskej federácie v Kaliningradskej oblasti,“ uviedol Putin vo vyhlásení.

 

Zdôrazňuje tiež, že všetky činnosti by mali byť založené na zásadách reciprocity, pričom Moskva je pripravená upustiť od rozmiestnenia rakiet 9M729 v európskej časti Ruska, ale iba pod podmienkou podobných krokov zo strany NATO.

 

"Znovu potvrdzujeme naše dodržiavanie predtým oznámeného Ruskou federáciou moratória na rozmiestnenie pozemných rakiet INF, kým sa v príslušných regiónoch neobjavia raketové zbrane podobných tried americkej výroby,“ uviedol Putin.

 

Na záver ešte raz zdôraznil, že Moskva je otvorená spolupráci a zároveň vyjadril nádej, že sa jej partneri zapoja do hľadania „schém na udržanie stability a predchádzanie raketovým krízam vo svete bez tejto zmluvy“.

  

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk RIA.ru

Foto:  SITA/APNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok