Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.01.2018 11:00 Zaujímavosti
Premotivovanosť škodí: Šťastie dosiahneme až vtedy, keď sa naučíme prijať negatívne pocity
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.01.2018 11:00 Zaujímavosti

Premotivovanosť škodí: Šťastie dosiahneme až vtedy, keď sa naučíme prijať negatívne pocityVedecká štúdia ukázala, že ak chceme v živote nájsť šťastie a stabilitu, musíme sa naučiť prijať aj smútok.


Súčasná doba a spôsob, akým žijeme môže byť pre mnohých mimoriadne stresujúci. Dennodenne pracujeme vo vysokom nasadení a tempe, ktoré často nezvládame. Je teda prirodzené, že v dôsledku únavy a nezdarov prichádzajú aj negatívne pocity ako smútok, sklamanie či úzkosť. Čoraz častejšie sa však v tejto súvislosti objavujú nové filozofie presadzované mnohými osobnosťami a takzvanými motivačnými speakrami, ktoré hovoria, že negativitu si vôbec nemáme pripúšťať k telu a všetko, čo nie je pozitívne treba vytesniť nielen z mysle, ale aj zo života. Ale je to vôbec možné? A nakoľko to má želaný efekt?

 

Štúdia, ktorú nedávno realizovala Kalifornská univerzita ukázala, že práve násilné potláčanie negatívnych pocitov sa podpisuje na zhoršovaní psychického zdravia jednotlivca. Výskum prebiehal v spolupráci s 1300 dospelými ľuďmi, ktorí sa podrobili laboratórnym testom a viedli si denníky. Tí, ktorí nechali smútok či sklamanie prirodzene plynúť boli po šiestich mesiacoch psychicky oveľa vyrovnanejší a zažívali menej nepríjemných pocitov než tí, ktorí mali neustále snahu sa negativite vyhýbať.

 

Odborníci doposiaľ nezistili presné príčiny toho, prečo to tak je, no autorka výskumu Iris Maussová sa domnieva, že prílišné zameriavanie sa na hodnotenie emócií vo všeobecnosti prispieva k zhoršovaniu negatívneho postoja. Platí teda staré známe pravidlo, že všetkého veľa škodí.

 

Vždy je teda lepšie ujasniť si, na čom reálne sme a tento fakt prijať, než ho zastierať a tváriť sa, že problémy vlastne vôbec nie sú. Oni tu totiž sú, vždy boli a aj budú. Je to ale absolútne prirodzená súčasť života a tak sa na to aj treba pozerať. A hneď nám bude ľahšie!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok