Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Obete tejto banskej tragédie i ďalších banských nešťastí na Slovensku si v Handlovej v pondelok večer pripomenuli predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) spoločne s ďalšími politikmi a verejnosťou.
Obete tejto banskej tragédie i ďalších banských nešťastí na Slovensku si v Handlovej v pondelok večer pripomenuli predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) spoločne s ďalšími politikmi a verejnosťou.
11.08.2020 09:17 Domov
Predseda parlamentu vystúpil s príhovorom pri spomienke na banské nešťastie v Handlovej
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.08.2020 09:17 Domov

Predseda parlamentu vystúpil s príhovorom pri spomienke na banské nešťastie v HandlovejBRATISLAVA/HANDLOVÁ - Predseda parlamentu Boris Kollár sa v pondelok 10. augusta v rámci pietnej spomienkovej udalosti vyjadril úctu obetiam banského nešťastia, ktoré sa odohralo v uhoľnej bani Handlová v auguste 2009.


Najväčšie na Slovensku 

Za účasti podpredsedov NR SR a predstaviteľov mesta Handlová v pondelok podvečer zahájili pietnu spomienku na obete tohto najväčšieho banského nešťastia v dejinách slovenského baníctva, ktoré si vyžiadalo 20 ľudských životov. Pri tejto príležitosti predseda B. Kollár zároveň pripomenul, že pozostalí po obetiach tejto tragédie ešte stále čakajú na právoplatné a definitívne odsúdenie vinníkov tohto banského nešťastia.

 


Včerajším dňom uplynulo jedenásť rokov od najväčšieho banského nešťastia v novodobej histórii Slovenska. V bani Handlová 10. augusta v roku 2009 zahynulo 20 ľudí, 11 banských záchranárov a 9 baníkov pri likvidácii požiaru v šachte v hĺbke približne 330 metrov. Vzdať hlbokú úctu obetiam tohto nešťastia prišiel včera podvečer do Handlovej aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár, kde sa zúčastnil oficiálnej spomienkovej udalosti s názvom Deň bielych ruží a vystúpil s príhovorom.

 

Boli to hrdinovia 

Predseda NR SR Boris Kollár v ňom poukázal najmä na odvážnosť, statočnosť, odhodlanosť a enormné nasadenie zosnulých baníkov i záchranárov počas riešenia vzniknutej krízovej situácie. "Pre mňa to boli hrdinovia, ktorí bojovali s ničivým živlom, odohrávajúcim sa hlboko pod zemským povrchom. Svoj boj však nestihli dokončiť. Ostal len smútok, žiaľ a bolesť v srdciach, ktorá nepominie,“ uviedol počas pietnej udalosti predseda parlamentu B. Kollár.

 

 

Doteraz nebol vyvodený verdikt nad vinníkmi  

Zároveň pripomenul, že do dnešného dňa nebola nad vinníkmi nešťastia vyvodená zodpovednosť, a preto vyzval príslušné súdy, aby vyslovili definitívny verdikt. "Pevne verím, že keď sa tu takto zídeme o rok a budeme si spoločne pripomínať pamätný Deň bielych ruží, bude to už s konečným a právoplatným rozsudkom a s poznaním pravdy, na ktorú už jedenásť rokov čakajú pozostalí a rodiny obetí," vyjadril svoje prianie predseda parlamentu.

 

Zástupcovia parlamentu
Pietnej spomienky sa za Národnú radu SR zúčastnili spolu s predsedom NR SR B. Kollárom aj podpredsedovia parlamentu G. Grendel, P. Pellegrini, J. Šeliga a poslanec M. Žiak s poslankyňou A. Andrejuvovou. Spoločne položili kytice bielych ruží k Pamätníku Baníkov v Handlovej a uctili si tak obete tohto banského nešťastia. Práve biele ruže sú symbolom tohto pamätného dňa, po ktorom dostala pomenovanie aj celá spomienková udalosť pripravovaná mestom Handlová.

 


Medzi pamätné dni Slovenskej republiky zaradila pred desiatimi rokmi Národná rada SR aj deň 10. august, práve ako Deň obetí banských nešťastí. Zámerom zákona, ktorý ešte v roku 2010 schválili poslanci parlamentu, bolo reagovať na túto najväčšiu banskú tragédiu v moderných dejinách Slovenska, ktorá sa odohrala v bani Handlová 10. augusta 2009 a zároveň dôstojným spôsobom si uctiť pamiatku a pripomenúť si všetkých baníkov, ktorí pri výkone svojho povolania prišli o svoje životy.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR/Alexandra Moštková, Facebook, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok