Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Šanghaj patrí k najmodernejším mestám Číny.
Šanghaj patrí k najmodernejším mestám Číny.
06.08.2020 12:00 Ekonomika
Prečo je zbúranie bytu pre Číňana ako výhra v lotérii?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.08.2020 12:00 Ekonomika

Prečo je zbúranie bytu pre Číňana ako výhra v lotérii?Čínska ľudová republika prechádza obrovskými zmenami a modernizáciou. Slovák žijúci v Šanghaji vysvetľuje, ako toto 25-miliónové veľkomesto mení tvár a čo to prináša bežným obyvateľom.


Pavel Dvořák, ktorý už niekoľko rokov pôsobí v Číne, v jednom zo svojich videí vysvetľuje, že stále viac sa stavia v starej časti Šanghaja. Novšia časť je totiž vystavená na mieste, ktoré nie je vďaka močariskám veľmi vhodné pre ďalšie mrakodrapy. A tak musia Číňania toto už teraz moderné mesto ešte viac modernizovať práve v starej štvrti. No keďže priestoru na nové budovy je tu veľmi málo, musia sa búrať staré.

 

Výhra

V rámci demolácií činžiakov sa mnoho obyvateľov musí zo svojich bytov vysťahovať. „Čo znie ako dosť zlé správy, ale obzvlášť pre Šanghajčanov je to, ako keby vyhrali lotériu, pretože im vláda dáva dosť veľké odškodné za tieto byty a oni sú schopní si potom kúpiť niekedy aj dva, aj tri byty vzdialenejšie od centra, ale tiež s veľmi vysokou hodnotou,“ povedal Slovák žijúci v Šanghaji.

 

 

Bohaté metropoly

Tlmočník a organizátor netradičných ciest po Číne dodal, že takéto byty ľudia následne prenajímajú, alebo zveľadia a predajú drahšie. Je to podľa slovenského sinológa výhodou ľudí žijúcich vo veľkých metropolách. „Aj preto sú Číňania zo Šanghaja, z Pekingu a z týchto veľkých miest naozaj bohatí. Oveľa bohatší, než zvyšok Číny. Hlavne kvôli tomu, že vlastne bohatnú s tým, ako bohatne to mesto.“

 

 

Nelegálne stavby

Mnoho Číňanov si chcelo uľahčiť svoje podnikanie a po vzore iných krajín Ázie spojili príjemné s užitočným. „Ak ste boli v Ázii, tak viete, že Aziati zvyknú fungovať a mať také garážové obchody. Väčšinou hlavne ľudia na prízemí si pristavali bránu, alebo vchod a priestory do ulice, čím tú ulicu obrezali, vybúrali si vchod z druhej strany a svoju obývačku, alebo niečo, premenili na obchodík,“ povedal s tým, že takto vznikli rôzne nové predajne od kaderníctiev, cez fast-foody až po kvetinárstva.

 

 

Nekompromisná vláda

Dvořák vysvetľuje, že vláda si v oblasti výstavby posvietila ja na nelegálne stavby. V Šanghaji preto  došlo k akcii proti nelegálnym stavbám, čo znamenalo ich demoláciu. „A ja som jedného dňa vstal a ako som zvykol chodiť vždy ráno na knedlíčky, na raňajky, zrazu pozerám, že celá tá živá ulica, kde boli desiatky a desiatky obchodíkov, tak boli zatarasené zábranami. Ťažká technika a všetko to búrala,“ prezradil s tým, že demolácie trvali len týždeň. „Tým, že sa búrajú tieto staré časti Šanghaja, tak umiera určitá časť Šanghaja, ktorú som mal veľmi rád, ktorá má takú atmosféru takej naozaj tradičnej Číny,“ uzavrel Pavel Dvořák.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  Unsplash.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok