Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.02.2015 11:56 Domov
Prebaľovanie potravín dostane nové pravidlá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.02.2015 11:56 Domov

Prebaľovanie potravín dostane nové pravidláBRATISLAVA - Prevádzkovatelia, ktorí balia, respektíve prebaľujú potraviny z pôvodného obalu do nového obalu, budú musieť túto činnosť vopred nahlásiť štátnej alebo príslušnej veterinárnej a potravinovej správe.


Oznámia čas, druh i množstvo prebaľovanej potraviny. Inšpektori budú robiť náhodné kontroly. Nové pravidlá zavádza ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) v novele zákona o potravinách, ktorú schválil parlament. 

 

Novela zároveň držiteľom licencie na prebaľovanie potravín stanovuje, že budú musieť mať v zamestnaneckom pomere odborne spôsobilú osobu, ktorá bude garantom kvality. Garantom môže byť len človek s príslušnou kvalifikáciou v oblasti potravinárstva alebo veterinárneho lekárstva. Týkať sa to nebude prvovýrobcov. Pôvodne chcel rezort odobrať licencie na prebaľovanie a vydávať nové na základe prísnejších kritérií, avšak tento postup mu znemožnila európska legislatíva. 


Novela zákona zároveň zo slovenskej legislatívy vypúšťa definíciu pojmov "dátum spotreby" a "dátum minimálnej trvanlivosti", či ustanovenia o označovaní potravín, pretože tie sú už vymedzené nariadením Európskeho parlamentu a Rady. Úpravou sa predchádza duplicite. 

 

Agrorezort tiež nahradzuje v legislatíve pojem "internetový predaj" pojmom "predaj na diaľku". Odôvodňuje to tým, že nový pojem plnšie pokrýva túto oblasť predaja potravín. "Ide najmä o predajcov, ktorí na základe informácií na internete ponúkajú tovar cez telefón a pošlú ho po kuriérovi, poštou a pod. Nepredávajú cez internet, tam sú potraviny len vystavené, ale objednať si ich treba telefonicky alebo písomne," konštatuje MPRV. 

 

Návrh agrorezortu ďalej rozširuje zoznam prevádzkarní o prevádzkarne na výrobu klíčkov, ktoré musia byť schválené príslušným orgánom a spĺňať stanovené požiadavky pred začatím výroby. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2015.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  ThinkstockphotosNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok