Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. okt. 2020Šimon
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.08.2017 11:31 Ekonomika
Podmienky na získanie dávky v nezamestnanosti sa upravia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.08.2017 11:31 Ekonomika

Podmienky na získanie dávky v nezamestnanosti sa upraviaBRATISLAVA - Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti sa majú upraviť.


Počíta s tým novela zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce. Právnu normu na tohtotýždňovom rokovaní už schválila vláda.

 

Ministerstvo práce navrhuje, aby bol vznik nároku na dávku v nezamestnanosti jednotne stanovený. Podmienený bude najmenej dvomi rokmi poistenia v nezamestnanosti za posledné štyri roky. Pre zamestnancov s pracovnoprávnym pomerom na dobu neurčitú v súčasnosti platí, že musí byť poistený najmenej dva roky z posledných troch rokov. Rezort predpokladá, že zmeny v zákone umožnia väčšiemu počtu ľudí získať túto dávku, ak prídu o prácu. "Cieľom navrhovanej právnej úpravy je zjednotením podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti pre všetkých poistencov umožniť prístup k dávke v nezamestnanosti väčšiemu počtu poistencov, ktorí platili poistné na poistenie v nezamestnanosti, čím sa podporí naplnenie účelu tejto dávky," konštatuje rezort práce v dôvodovej správe s tým, že zmeny sú navrhované s prihliadnutím na podmienky nároku na túto dávku aj v okolitých susedských členských štátoch Európskej únie.

 

Na základe štatistických údajov Sociálnej poisťovne z roku 2016 sa predpokladá, že z dôvodu zjemnenia podmienok nároku pre osoby v pracovnom pomere na dobu neurčitú vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti 3856 osobám, ktoré ju budú poberať v priemere päť mesiacov. Priemerná mesačná suma dávky v nezamestnanosti sa predpokladá na úrovni 444 eur v budúcom roku, v roku 2019 by mala byť na úrovni 462 eur a v roku 2020 by mala dosiahnuť 483 eur.

 

Zmeny sa majú dotknúť aj ľudí, ktorí pracujú na určitý čas a osoby dobrovoľne poistené v nezamestnanosti. Dĺžka podporného obdobia týchto poistencov sa predlžuje zo štyroch na šesť mesiacov. "Za predpokladu zjednotenia podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti je dôvodné, aby bola jednotná pre všetkých poistencov aj dĺžka podporného obdobia v nezamestnanosti," zdôvodňuje ministerstvo. Predĺženie obdobia by sa malo dotknúť 614 poberateľov, ktorým bude dávka vyplácaná v priemere o dva mesiace dlhšie v porovnaní so súčasnosťou. "Priemerná mesačná suma dávky sa očakáva v roku 2018 na úrovni 402 eur, v roku 2019 na úrovni 418 eur a v roku 2020 má dosiahnuť 437 eur," vyčíslil rezort práce v doložke vplyvov.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  pixabay.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok