Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.11.2019 14:50 Relax
Po prekonaní osýpok telo zabúda, ako sa brániť proti infekciám
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.11.2019 14:50 Relax

Po prekonaní osýpok telo zabúda, ako sa brániť proti infekciámBRATISLAVA - Osýpky majú zničujúci vplyv na imunitný systém a môžu na niekoľko nasledujúcich rokov znížiť schopnosť tela bojovať s infekciami. Vyplýva to z dvojice štúdií, o ktorých informuje spravodajský portál BBC.


Vírus môže spôsobiť takzvanú "imunitnú amnéziu", v dôsledku ktorej telo zabudne, ako bojovať proti chorobám, ktoré už v minulosti dokázalo poraziť. Osýpky tiež akoby "resetujú" imunitný systém do "novorodeneckého" stavu, čím poškodzujú jeho schopnosť vytvárať spôsoby, ako bojovať s infekciami. Podľa vedcov tieto zistenia potvrdzujú dôležitosť očkovania.

Zistenia vychádzajú z analýzy neočkovaných detí z ortodoxnej protestantskej komunity v Holandsku. Na začiatku výskumu vedci deťom odobrali vzorky krvi a znovu tak spravili dva mesiace po epidémii osýpok v roku 2013. S cieľom zistiť, aký vplyv majú osýpky na imunitný systém, následne vzorky analyzovali vedci v Spojených štátoch, Veľkej Británii a Holandsku. Sústredili sa pritom na protilátky a biele krvinky.

Imunitný systém si pamätá patogény, proti ktorým už v minulosti bojoval. Časť tejto pamäte uchovávajú pamäťové B lymfocyty. Práve tie však dokáže vírus osýpok zničiť a spôsobiť tak spomínanú "imunitnú amnéziu".

Výskumníci z americkej Harvard Medical School, ktorí analyzovali vzorky krvi 77 detí, dokázali s pomocou nástroja nazvaného VirScan vytvoriť detailný obraz ich imunitného systému pred osýpkami a po nich. Výsledky, ktoré publikovali v časopise Science, ukázali, že deti prišli v priemere o 20% ich súboru protilátok.

 

 

Jedno, ktoré prekonalo veľmi vážnu formu osýpok, prišlo dokonca o 73% druhov protilátok, ktoré predtým dokázalo vyprodukovať. I keď nie každá protilátka je životne dôležitá, čím viac ich telo stratí, tým väčšia je pravdepodobnosť, že príde práve o tú dôležitú, bez ktorej sa jeho telo stane zraniteľným.

"Osýpky sú ako prvých 10 rokov neliečeného HIV zhustených do niekoľkých týždňov - asi takú škodu spôsobujú na imunitnej pamäti," vyjadril sa pre BBC Michael Mina.

Podľa genetika Stephena Elledgea sú osýpky omnoho nebezpečnejšie, ako si ľudia myslia. Predpokladá pritom, že v dôsledku imunitnej amnézie môžu spôsobovať päťnásobne viac nepriamych úmrtí, ako pôvodné ochorenie.

Vedci predpokladajú, že najväčšie problémy to môže spôsobovať v subsaharskej Afrike, kde podvyživené deti pravdepodobne prichádzajú o väčšie časti imunitného systému. I keď na túto tému neexistujú štúdie, americký tím sa obáva, že by mohli strácať až 90% protilátok.

Okrem pamäťových B lymfocytov existujú aj naivné B lymfocyty, na ktoré sa ľudské telo spolieha v boji s niečím novým. Podľa Velislavy Petrovej z britského Sanger Institute, sú akýmsi "brnením".

 

 

Jej štúdia, ktorej výsledky zverejnili v časopise Science Immunology, sa venovala 26 deťom a tiež ukázala, že osýpky môžu zmazať pamäť imunitného systému o prechádzajúcich infekciách. Zároveň však odhalila, že vírus ovplyvnil aj naivné B lymfocyty. Osýpky podľa Petrovej resetujú imunitný systém do stavu, v akom bol v čase narodenia a v dôsledku toho má len obmedzené možnosti reakcie na nové patogény.

Obe štúdie sa však venovali len bezprostredným následkom ochorenia a nezaoberali sa tým, ako dlho trvá imunitnému systému zotaviť sa. Na túto otázku ponúka čiastočnú odpoveď staršia štúdia z roku 2015, ktorá sledovala vzorce príčin úmrtí v bohatých krajinách a odhalila, že deťom hrozilo vyššie riziko úmrtia počas dvoch až troch rokov po prekonaní osýpok. Odborníci však upozorňujú, že v chudobnejších krajinách, kde sa ochorenia šíria rýchlejšie, môže byť toto obdobie iné.

Vedci v tejto súvislosti znovu upozorňujú na dôležitosť očkovania proti osýpkam a v prípade, že ich človek prekoná, je podľa nich potrebné zvážiť aj preočkovanie proti chorobám, proti ktorým ho očkovali ako dieťa.

 

"Revakcinácia proti detskej obrne sa môže v Británii alebo Spojených štátoch zdať ako zbytočná, no v Afganistane, ktorý je jedným z mála miest, kde sa stále vyskytuje, by ste sa mali dať znovu zaočkovať," skonštatoval Mina.

Osýpky sú vírusové infekčné ochorenie, ktoré sa začína nádchou a horúčkou a po niekoľkých dňoch sa k nim pridajú aj charakteristické vyrážky na celom tele. Často ich sprevádzajú komplikácie, ako zápal pľúc alebo encefalitída, a môžu viesť k celoživotným následkom i smrti. Podľa odhadov osýpky na celom svete ročne zabijú asi 110-tisíc ľudí.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok