Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Senát je hornou komorou českého parlamentu.
Senát je hornou komorou českého parlamentu.
04.08.2020 17:00 Zahraničie
Plagiátorstvo trápi aj českú politickú scénu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.08.2020 17:00 Zahraničie

Plagiátorstvo trápi aj českú politickú scénuSlovenskú politickú scénu ostatné týždne zamestnali viaceré plagiátorské kauzy. No nie sme jedinou krajinou, kde sa podobné prípady dejú. Najznámejšími sú prípady plagiátorstva či podozrenia z odpisovania vysokých politikov minulosti či súčasnosti. Rozprávali sme sa s českým senátorom Ladislavom Kosom o tom, ako sa s podobným prípadom stretol aj v komunálnej politike.


Niekdajší maďarský prezident Pál Schmitt (na snímke AP nižšie) sa pre plagiátorstva postu hlavy štátu vzdal. Pre plagiátorstvo odstúpil aj rumunský premiér Victor Ponta. Mexický prezident Enrique Peña Nieto takto za svoje texty považoval aj tretinu práce, ktorú skopíroval. Neodstúpil. Podozreniam čelí aj španielsky premiér premiér Pedro Sanchez. Podozreniam čelila aj Ursula von der Leyenová, ktorá rovnako z politiky neodišla, ale zastáva post šéfky Európskej komisie. Prípadov je mnoho.

 

 

Taťána Malá

Môžu v budúcnosti podobné prípady zásadne otriasť aj politickou scénou v Českej republike. Člen hornej komory českého parlamentu Ladislav Kos priznáva, že tieto podozrenia zastihli už aj našich západných susedov, ale neznamenalo to pre politiku značné posuny. „Tendencie o ktorých píšete, v politickom prostredí ČR existujú, ale nie sú úplne zásadným hýbateľom politickej scény,“ povedal s tým, že spomenul práve medializované nedostatky diplomovej práce ministerky Taťány Malej, ktorá vo vláde Andreja Babiša skončila veľmi rýchlo.

 

Perlička z Prahy 11

Kos sa niekoľko rokov venuje aj komunálnej politike. „Každopádne, ako perličku vám uvediem opačný problém, ktorý v súčasnej dobe riešime,“ povedal s tým, že ten sa týka mestskej časti Praha 11, kde pôsobí ako opozičný poslanec. V roku 2011 médiá kritizovali vtedajšieho starostu Dalibora Mlejnského. „Koncom toho roku o ňom vyšli v médiách články, ktoré poukazovali, že odpísal diplomovú prácu, ktorou sa prezentoval na záver magisterského štúdia. Ako opozícia sme tieto informácie prevzali a informovali v našich médiách (miestne noviny, ktoré občas vydávame a web),“ doplnil s tým, že hnutie, s ktorým kritizoval vedenie radnice, túto kauzu nevytiahlo. „Podotýkam, že sme iba prevzali správu, neboli sme hýbateľmi kauzy,“ zdôraznil.

 

 

Prišla žaloba

Politik pripomína, že ani mediálny tlak v spomenutej dobe nestačil. „Starosta Mlejnský ani po tejto kauze neodstúpil,“ doplnil český senátor s tým, že táto aktivita mala svoje následky. „Po ôsmych rokoch od tejto udalosti podal na Hnutí pro Prahu 11 Dalibor Mlejnský žalobu za ohováranie a poškodzovanie dobrého mena. Žaloba má asi 45 bodov, jedným zo žalobných bodov je i obvinenie z opísania diplomovej práce,“ doplnil Ladislav Kos s tým, že aj v českej politike sa dejú podobné kauzy.

 

 

Krčál i Ondráček

V Česku mali problém s plagiátorstvom aj Petr Krčál, ktorý bol ministrom práce a sociálnych vecí. Odstúpil kvôli tomu, že do diplomovej práce skopíroval 17 strán vlastnej bakalárskej práce. Problém mal aj poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček. Portál iDnes píše, že „medzi citovanými pasážami si však vypomáha celými odstavcami doslovne odpísanými z iných študentských prác, prípadne len tu a tam ľahko pozmení slovosled, vymení či pridá slovo“.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  TASR/Michal Svítok/AP/Unsplash.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok