Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Cieľom petície je uskutočnenie komplexnej reformy ochrany prírody na Slovensku.
Cieľom petície je uskutočnenie komplexnej reformy ochrany prírody na Slovensku.
12.07.2021 13:45 Environetky
Petíciu za ochranu národných parkov zatiaľ podpísalo vyše 26-tisíc ľudí. Pridáte sa?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.07.2021 13:45 Environetky

Petíciu za ochranu národných parkov zatiaľ podpísalo vyše 26-tisíc ľudí. Pridáte sa?BRATISLAVA – Petíciu za ochranu národných parkov na Slovensku zatiaľ podpísalo vyše 26-tisíc ľudí.


Vyplýva to z údajov na stránke oslobodme.sk, na ktorej je možné petíciu podpísať. Environmentálne organizácie v nej žiadajú komplexnú reformu ochrany prírody na Slovensku

 

Zonácia národných parkov

Cieľom aktivity je napríklad dosiahnuť, aby národné parky spravovali štátne pozemky, ktoré sa na ich území nachádzajú. V súčasnosti totiž podľa nich spravujú pozemky v národných parkoch napríklad lesnícke organizácie, ktoré majú okrem ochrany životného prostredia aj záujmy založené na hospodárskych výsledkoch.

Iniciátori petície zároveň požadujú uskutočnenie zonácie národných parkov do roku 2024 tak, ako sa Ministerstvo životného prostredia SR zaviazalo v rámci Envirostratégie do roku 2030.

 

Aktuálne ani jeden z deviatich národných parkov na Slovensku nespĺňa kritériá Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN).

 

 

Bezzásahové zóny

Priemer bezzásahových území v národných parkoch na Slovensku dosahuje úroveň 20 percent. Organizácie preto žiadajú, aby boli zabezpečené bezzásahové zóny na 50 percentách rozlohy národných parkov a v priebehu ďalších 10 až 30 rokov sa podiel bezzásahového územia v národných parkoch navýšil na 75 percent rozlohy.

Cieľom petície je aj uskutočnenie komplexnej reformy ochrany prírody na Slovensku, ktorá zabezpečí napríklad právnu subjektivitu národných parkov či podmienky pre ich primerané financovanie.

 

Na vyhlásení petície sa podieľa spolu 28 organizácií na ochranu životného prostredia či zvierat. Spustenie petície odštartovali 21. júna tohto roku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok