Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová
Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová
07.04.2018 07:39 Osobnosti
Päť rokov uplynie od úmrtia bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.04.2018 07:39 Osobnosti

Päť rokov uplynie od úmrtia bývalej britskej premiérky Margaret ThatcherovejLONDÝN - Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová zomrela pred piatimi rokmi, 8. apríla 2013. Dlhoročná členka a líderka Konzervatívnej strany Margaret Thatcherová sa 3. mája 1979 stala prvou ženou v kresle predsedu vlády Spojeného kráľovstva. Jej volebný úspech sa potom zopakoval ešte dva razy. Súčasná britská premiérka Theresa Mayová je po Thatcherovej v poradí druhou predsedníčkou britskej vlády v dejinách Británie.


V prvom volebnom období bolo Thatcherovej úlohou zvrátiť ekonomický pokles v krajine. Premiérka sa usilovala o vytvorenie hospodárstva založeného na slobode a hospodárskej súťaži. Presadzovala ekonomický liberalizmus, znižovanie daní, obmedzovanie imigrácie, obmedzovanie vplyvu odborov a silnú samostatnú zahraničnú politiku.

 

Stala sa symbolom rozhodnosti a neústupnosti, čo jej prinieslo prezývku "železná lady". Verila v slobodné podnikanie a v minimálne zásahy štátu. Uprednostňovala nepriame dane, zoškrtala rozpočet, privatizovala štátny majetok a prepúšťala.

 

Keďže aj po jej zásahoch nezamestnanosť stále rástla, na konci prvého volebného obdobia volebné preferencie konzervatívcov klesali. Od volebného neúspechu Thatcherovú napokon zachránil rozhodný postoj v otázke Falklandských ostrovov, ktoré obsadila Argentína v roku 1982. Víťazná vojna o tieto ostrovy v Atlantickom oceáne Margaret Thatcherovú opätovne vyniesli na čelo vlády aj v roku 1983.

V druhom volebnom období sa Thatcherová zamerala na hospodárske reformy. Jedenásť mesiacov nechala baníkov na severe Anglicka štrajkovať proti prepúšťaniu a zatváraniu baní. Nakoniec boli jej reformy potichu akceptované. V ekonomike jej pomohlo celosvetové oživenie, ale aj ropné vrty v Severnom mori. Ekonomický rozmach jej umožnil v roku 1987 suverénne vyhrať už tretie voľby.

 

V nasledujúcich troch rokoch sa však dostala do problémov. Radikálne reformy najmä v zdravotníctve a školstve, ako aj pokus o daňovú reformu narážali na tvrdý odpor verejnosti. Thatcherovej obľúbenosť klesala. Labouristi chytali druhý dych.

Na jeseň 1990 čelila premiérka ťažkým problémom. Z vlády jej odchádzali ministri, v doplňovacích voľbách konzervatívci prehrávali. Proti premiérke sa vo vedení jej strany formovala opozícia. Hoci v prvom kole volieb predsedu strany vyhrala, v druhom kole ju odvolali. Demisiu podala 22. novembra 1990. O päť dní neskôr sa predsedom Konzervatívnej strany stal dovtedy málo známy John Major a zaujal kreslo premiéra.

 

"Železná lady" v roku 1990 opúšťala úrad ako najdlhšie vládnuci britský premiér v 20. storočí a druhý najdlhšie úradujúci šéf britskej exekutívy vôbec - po lordovi Liverpoolovi. Jej úspech vyplýval z ekonomických reforiem a nefalšovaného vlastenectva – nekompromisnej obhajoby britských národných záujmov. Margaret Thatcherová vrátila Spojenému kráľovstvu sebavedomie.

 

Margaret Hilda Thatcherová, rodená Robertsová, sa narodila 13. októbra 1925 v malom meste Grantham v grófstve Lincolnshire v rodine úspešného obchodníka. Vyštudovala chémiu na Oxfordskej univerzite, v roku 1947 sa vydala za bohatého obchodníka Denisa Thatchera, priviedla na svet dvojičky, neskôr študovala aj právo na Oxforde.

 

V roku 1959 získala za Konzervatívnu stranu kreslo v Dolnej snemovni britského parlamentu. V roku 1970 si túto energickú političku vybral premiér Edward Heath za ministerku školstva. Štyri roky pred príchodom na Downing Street 10 ju po Heathovom odstúpení v roku 1975 zvolili za predsedníčku Konzervatívnej strany. Jej politika sa stala pojmom - thatcherizmus.

 

V roku 1990 získala Rad za zásluhy a v roku 1992 bola povýšená do doživotného šľachtického stavu ako barónka. Tým získala členstvo v Snemovni lordov britského parlamentu. V roku 1995 dostala barónka Thatcherová najvyšší britský rad, ktorým je tradičný Podväzkový rad, a v roku 1998 získala americké ocenenie Cenu slobody Ronalda Reagana.

 

Bola autorkou dvoch memoárových titulov – Roky na Downing Street (1993) a Cesta k moci (1995). Po sérii problémov so srdcom v 90. rokoch sa Thatcherová utiahla do ústrania.

 

Margaret Thatcherová sa v júni 2010 vrátila na krátku návštevu do londýnskeho sídla predsedu vlády na Downing Street. Asi 45 minút tam strávila bývalá konzervatívna politička s vtedajším premiérom Davidom Cameronom pri šálke čaju.

 

Herečka Meryl Streepová získala Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za titulnú rolu britskej premiérky Margaret Thatcherovej vo filme The Iron Lady (Železná lady, 2011).

 

Bývalá britská premiéra Margaret Thatcherová zomrela v Londýne 8. apríla 2013 vo veku 87 rokov po mozgovej príhode. Jej pohreb sa konal 17. apríla 2013. Sprievod sa vydal z Westminstru a skončil v Katedrále sv. Pavla, kde sa konala bohoslužba. Požehnanie nad rakvou udelil arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Po ňom rakvu s pozostatkami, za ktorými kráčali členovia rodiny, ako aj kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Philipom a cirkevní hodnostári, vyniesli z Katedrály sv. Pavla, odkiaľ ich previezli na cintorín Kráľovskej nemocnice v Chelsea.

 

Na rozlúčke s Thatcherovou sa zúčastnilo vyše 2300 hostí zo 170 krajín. Medzi nimi bolo 11 úradujúcich predsedov vlád, bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger a bývalý americký viceprezident Dick Cheney. Po obrade v Katedrále sv. Pavla a prevoze rakvy na cintorín Kráľovskej nemocnice v Chelsea nasledovala kremácia, ktorá sa uskutočnila v úzkom rodinnom kruhu.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok