Paška: Štyridsaťpäť hlasov za obžalobu je pre opozíciu hanba

NETKY.SK • 13 Marec 2013, 10:24 • 2 min
Paška: Štyridsaťpäť hlasov za obžalobu je pre opozíciu hanba

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška (Smer-SD) je rád, že sa už skončilo nedôstojné divadlo okolo obžaloby prezidenta SR Ivana Gašparoviča a že sa od stredy 13. marca môže parlament venovať veciam, ktoré sa dotýkajú ľudí. Podanie obžaloby na Ústavný súd SR dnes opozícii nevyšlo. Paška na tlačovej konferencii po tajnom hlasovaní poukázal na to, že obžalobu podporilo len 45 poslancov, teda ani celá opozícia. Podľa neho je to hanba.

slovakia

left justify in out

Ako povedal Paška, toto číslo svedčí o tom, že Smer-SD mal zrejme pravdu, keď obžalobu označil za politický a ústavnoprávny nezmysel. "Len 45 poslancov opozície podporilo tento návrh na obžalobu prezidenta. Štyridsaťpäť hlasov po všetkých cirkusoch a týždňoch napätia je hanbou," vyhlásil predseda parlamentu. Podľa neho to je však zároveň dobrá správa pre Slovensko, že politický systém, Národná rada a jej poslanci sa bez ohľadu na to, či sú vládni, alebo opoziční, správajú zodpovedne.

Martin Poliačik zo SaS uviedol, že za obžalobu hlasovalo takmer toľko poslancov, koľko sa pod ňu aj podpísalo. "Žalobu podpísalo 46 ľudí, z toho traja dnes boli ospravedlnení z rokovania a máme 45 hlasov. To znamená, že minimálne dvaja poslanci, ktorí nepodpísali návrh obžaloby, hlasovali za obžalobu," ozrejmil Poliačik, ktorého výsledok tajného hlasovania neprekvapil.

Prekvapivé je pre neho však správanie sa vládneho Smeru-SD a prezidenta Gašparoviča, ktorí sa na rokovaní o obžalobe nezúčastnili. "Obžaloba prezidenta nie je každodennou záležitosťou. Je to výnimočná udalosť a podľa mňa bez ohľadu na politický názor by bolo slušné a dôstojné sa jej zúčastniť," uviedol Poliačik. Za neúčasťou poslancov Smeru-SD na rokovaní vidí dva možné dôvody. "Buď sú poslanci Smeru takí zbabelí, alebo nemajú argument, prečo prezident rozhodol správne alebo prečo by o obžalobe nemal Ústavný súd SR rozhodovať," konkretizoval Poliačik.

Obžalobou prezidenta sa dnes zaoberali druhýkrát. Rokovať o nej začali vo februári, ale keďže sa Smer-SD na zasadnutí nezúčastňoval, opozícia rokovanie prerušila. Plénum sa k obžalobe vrátilo dnes, diskutovala opäť iba opozícia. Smer-SD v rokovacej sále chýbal, lebo trvá na tom, že obžaloba je absurdná. V tajnom hlasovaní obžalobu podporilo len 45 poslancov, Ústavný súd SR teda nebude musieť rozhodovať, či prezident SR Ivan Gašparovič úmyselne porušil ústavu, keď nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, alebo nie. Na podanie návrhu na Ústavný súd SR bolo potrebných 90 poslaneckých hlasov. Proti obžalobe sa vyslovilo 78 zákonodarcov, piati sa zdržali hlasovania. Na tajnom hlasovaní sa zúčastnilo 133 poslancov.

Obžalobu iniciovala SaS, podporili ju KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd a časť OĽaNO. Opozícia je presvedčená, že prezident úmyselne porušil Ústavu SR, keď nevymenoval Čentéša, Smer-SD tvrdí, že konal tak, ako mu umožňuje výklad Ústavného súdu SR. Najvyššieho ústavného činiteľa možno podľa ústavy stíhať iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby rozhoduje parlament trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva NR SR na Ústavný súd SR, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies