Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovensko je tranzitnou krajinou pre nelegálnych migrantov
Slovensko je tranzitnou krajinou pre nelegálnych migrantov
01.03.2021 06:07 Domov
Pandémia koronavírusu znížila nelegálnu migráciu, Slovensko nie je iba tranzitnou krajinou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.03.2021 06:07 Domov

Pandémia koronavírusu znížila nelegálnu migráciu, Slovensko nie je iba tranzitnou krajinouBRATISLAVA – Slovensko je nie len tranzitnou krajinou pre nelegálnych migrantov, v mnohých prípadoch však aj cieľovou krajinou pre migrantov vstupujúcich do schengenského priestoru legálne alebo pseudolegálne.


Ich pobyt sa stáva neoprávnený, ak dochádza k porušeniu cudzineckého a pobytového režimu alebo vykonávaniu nelegálnej práce.

 

Uvádza sa v Bezpečnostnej stratégii SR, ktorá je výsledkom spoločnej práce ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy a Kancelárie prezidenta SR.

 

Migračný tlak pretrváva
Podľa stratégie ostáva Európa vystavená migračnému tlaku na západnej stredomorskej migračnej trase vedúcej z Afriky.

 

Taktiež aj na východnej stredomorskej migračnej trase z nestabilných oblastí siahajúcichdo Ázie a nadväzujúcej na západobalkánsku trasu, ktorá prechádza aj územím Slovenska.

 

 

Dokument pripomína, že nelegálna masová migrácia spochybňuje kladné stránky prisťahovalectva a zvyšuje riziko obchodovania s ľuďmi.

 

Prečítajte si tiež: Do Európy prichádza čoraz menej migrantov

 

Problém so šírením redikálnych názorov
„Nedostatočná miera integrácie migrantov môže byť zdrojom sociálneho napätia, bezpečnostných hrozieb a sprostredkovane aj rastu podpory pre extrémistické politické ideológie a skupiny,“ píše sa v dokumente.

 

Dopĺňa, že hrozbou je aj šírenie radikalizmu medzi migrantmi, k čomu môže prispieť aj ich sociálne vylúčenie.

 

 

Podľa stratégie môžu prispieť k nenávistným prejavom a extrémizmu v spoločnosti aj množiace sa dezinformácie. 
 

Okrem práce "na čierno" sa do krajiny môžu zavliecť rôzne choroby a rozšíriť obchodovanie s ľuďmi. „Osobitne zraniteľné sú maloleté osoby bez sprievodu,“ upozorňuje dokument.

 

Pokles nelegálnej migrácie
Polícia Slovenskej republiky 22. februára informovala, že nelegálna migrácia na území Slovenska vlani klesla v porovnaní s rokom 2019 o 40,9 percenta.

 

 

Polícia zachytila v roku 2019 celkovo 2190 nelegálnych cudzincov, zatiaľ čo v roku 2020 ich bolo 1295. Pri neoprávnených pobytoch nastal tiež medziročne pokles o 41,3 percenta, teda z 1977 na 1160.

 

Tento pokles súvisí s prijatými protipandemickými opatreniami, „ktoré sa v poklese počtu neoprávnených pobytov enormne prejavili v apríli a máji, čo zapríčinilo pokles vo väčšine indikátorov neoprávneného pobytu a tento trend pokračuje doteraz“.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  Facebook/Polícia SRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok