Pakt o boji proti plastovému odpadu prijalo 186 krajín, USA boli opäť proti

NETKY.SK • 11 Máj 2019, 09:04 • 2 min
Pakt o boji proti plastovému odpadu prijalo 186 krajín, USA boli opäť proti

ŽENEVA - Až 186 krajín sveta pripojilo svoj podpis pod nový pakt Organizácie Spojených národov (OSN) o boji proti plastovému odpadu, ktorý sprísni kontrolu nakladania s odpadom a sledovanie jeho ďalšieho osudu.

slovakia

left justify in out

Ide o iniciatívu, ktorú v septembri minulého roku navrhlo Nórsko a OSN ho prijala v piatok na záver dvojtýždňovej konferencie vo švajčiarskom Bazileji. Jednou z mála krajín, ktoré pakt nepodpísali, boli Spojené štáty. Tie sa za éry súčasného prezidenta Trumpa nepripájajú k žiadnym medzinárodným dohodám súvisiacim so životným prostredím, naopak, z viacerých medzinárodných dohôd, ktorých signatármi doteraz boli, už vystúpili.

Podľa ekologických aktivistov je táto slepota amerických predstaviteľov zvlášť alarmujúca v prípade plastového odpadu, ktorý ohrozuje svetové moria a oceány a život v nich do tej miery, že ak ľudstvo nezmení svoj prístup k tejto problematike, už o niekoľko desaťročí bude plastového odpadu v oceánoch viac ako rýb či iného morského života.

Pakt OSN o boji proti plastovému odpadu je síce pre signatárske krajiny právne záväzný, agentúra The Associated Press (AP) však pripomína, že neexistuje nikto, kto by jeho dodržiavanie vedel vynucovať, a tak bude jeho plnenie na vôli jednotlivých štátov. Pakt môže podľa AP ovplyvniť dokonca aj krajiny, ktoré ho nepodpísali, a to v prípadoch, ak budú plastový odpad vyvážať do iných krajín.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies