OSN vyhlásila 29. august za Medzinárodný deň proti jadrovým skúškam

NETKY.SK • 20 Október 2013, 12:13 • 2 min
OSN vyhlásila 29. august za Medzinárodný deň proti jadrovým skúškam

NEW YORK - Na celom svete sa v rokoch 1945-1996 uskutočnilo vyše 2000 jadrových pokusov. Najviac testov vykonali USA, bývalý ZSSR, Veľká Británia, Francúzsko a Čína.

slovakia

left justify in out

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov na zasadnutí 2. decembra 2009 v rezolúcii č. 64/35 vyhlásilo 29. august za Medzinárodný deň proti jadrovým skúškam (International Day Against Nuclear Tests).

V preambule rezolúcie sa zdôrazňuje, že "treba vynaložiť všetko úsilie na skoncovanie s pokusmi s jadrovými zbraňami, aby sa predišlo zničujúcim a škodlivým vplyvom na zdravie národov a životného prostredia". Zastavenie jadrových pokusov je jedným z hlavných prostriedkov na dosiahnutie cieľa , aby svet bol bez jadrových zbraní, píše sa v rezolúcii.

Medzinárodný deň proti jadrovým skúškam zaviedla OSN do kalendára medzinárodných a svetových dní s tým, aby jej členské štáty, medzinárodné a mimovládne organizácie, univerzity, aktivisti aj médiá informovali verejnosť na nevyhnutnosť skoncovať s jadrovými pokusmi s cieľom budovať bezpečnejší svet.

V máji 2010 sa štáty, účastníci Dohovoru o nešírení jadrových zbraní, zaviazali konať "v prospech mieru a bezpečnosti sveta bez jadrových zbraní"; zákaz ďalšieho vykonávania jadrových pokusov označili za "životne dôležitý".

Medzinárodný deň proti jadrovým skúškam je vyústením série nedávnych udalostí na medzivládnej, bilaterálnej a multilaterálnej úrovni, ako aj aktivít hnutí občianskej spoločnosti i samotného generálneho tajomníka OSN, uvádza sa na stránke svetovej organizácie. Tento deň navrhla vláda Kazachstanu a jej iniciatíva našla hneď kladnú odozvu vo VZ OSN. V iniciatíve kazašskej vlády sa odrážalo hlboké znepokojenie medzinárodného spoločenstva z nebezpečenstiev vyplývajúcich z jadrových pokusov.

V roku 2010 sa konal prvýkrát Medzinárodný deň proti jadrovým skúškam formou rôznych aktivít na celom svete, napríklad prednáškami, výstavami, súťažami, prednáškami na univerzitách, osobitnými programami v médiách. Aj v sídle OSN sa konali viaceré podujatia.

V roku 2011 sa Medzinárodný deň proti jadrovým pokusom zhodoval s 20. výročím zatvorenia bývalého sovietskeho jadrového polygónu v Semipalatinsku.

Vybudovali ho z rozhodnutia Rady ministrov Sovietskeho zväzu z 21. augusta 1947 vo vzdialenosti 170 kilometrov od Semipalatinska na kazašskom území. Prvé skúšky sovietskej jadrovej bomby na polygóne sa uskutočnili v roku 1949, neskôr, 12. augusta 1953, tam ZSSR uskutočnil skúšku termojadrovej zbrane. Poslednú jadrovú skúšku na polygóne vykonali 19. októbra 1989.

Od 29. augusta 1991 je polygón v Semipalatinsku z rozhodnutia prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva zatvorený. V roku 1995 tam zničili posledné jadrové zariadenie. Projekt likvidácie polygónu zavŕšili 29. júla 2000, keď v ňom zničili posledné silo.

Prezidenti Ruska a USA, Dmitrij Medvedev a Barack Obama, 8. apríla 2010 na Pražskom hrade podpísali novú Zmluvu o znížení počtu strategických útočných zbraní (START). Obsahuje záväzok znížiť arzenály jadrových zbraní v Rusku i v USA na úroveň 1550 hlavíc, a to v priebehu siedmich rokov. K podpisu zmluvy došlo rok po tom, ako prezident Obama v Prahe hovoril o svojej vízii sveta bez jadrových zbraní.

Na celom svete sa v rokoch 1945-1996 uskutočnilo vyše 2000 jadrových pokusov. Najviac testov vykonali USA, bývalý ZSSR, Veľká Británia, Francúzsko a Čína.

Ako uviedla OSN, jadrové pokusy uskutočnili aj India, Pakistan a Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v roku 2006, 2009. KĽDR 12. februára 2013 potvrdila, že vykonala úspešne tretiu jadrovú skúšku. Použila miniaturizované a ľahšie zariadenie, ktoré malo väčšiu výbušnú silu ako v predchádzajúcich testoch.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies