Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
21.05.2019 18:09 Environetky
OSN upriamila pozornosť na dôležitosť biodiverzity v našom živote
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.05.2019 18:09 Environetky

OSN upriamila pozornosť na dôležitosť biodiverzity v našom životeNEW YORK - Naša biologická rozmanitosť (biodiverzita), naša strava, naše zdravie - to je v roku 2019 téma Medzinárodného dňa biologickej rozmanitosti. Pripadá na 22. mája a ľudstvo si ním pripomína dátum podpisu Dohovoru o biologickej rozmanitosti.


V súčasnosti majú ľudia prístup k väčšej rozmanitosti potravín, než mali rodičia či starí rodičia. Avšak hoci sa ponúkané potraviny stávajú čoraz pestrejšími, celkovo sa strava - teda to, čo ľudia reálne jedia - stáva jednotvárnejšou, čo predstavuje riziko, upozornila Organizácia Spojených národov.

 

Biodiverzita ako základ stravovania

 

Počas osláv Medzinárodného dňa biologickej rozmanitosti (biodiverzity) treba dôraz položiť na biodiverzitu ako základ nášho stravovania a na zdravie ako na základný katalyzátor transformácie potravinových systémov a zlepšenia zdravia ľudí, konštatovala OSN.

 

 

Tohtoročnou témou Medzinárodného dňa biologickej rozmanitosti OSN upriamuje pozornosť na využívanie a rozširovania poznatkov o závislosti potravinových systémov, stravovania a zdravia od biologickej rozmanitosti a udržateľnosti rozvoja ekosystémov.

 

Straty v poľnohospodárstve

 

Ďalej OSN upozornila, že za posledných 100 rokov zmizlo z polí roľníkov vyše 90 percent poľnohospodárskych kultúr. Polovica z mnohých druhov domácich živočíchov a zvierat už neexistuje a v 17 hlavných rybolovných miestach na svete sa v súčasnosti loví až za hranicou ich udržateľnosti.

 

 

V dôsledku toho sa vytráca agrobiodiverzita a zároveň aj nevyhnutné poznanie z tradičnej medicíny a lokálnych produktov a potravín. Strata rozmanitosti produktov a potravín vedie k chorobám a rozvoju zdravotných rizík, akými sú diabetes (cukrovka), zvýšená hmotnosť až obezita či nedostatočná výživa, a to má priamy dosah na prístupnosť k tradičným liečivám.

 

Dohovor o biologickej rozmanitosti

 

Definitívny text Dohovoru o biologickej rozmanitosti bol prijatý a schválený 22. mája 1992 v kenskej metropole Nairobi. Na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji (UNCED) - známej aj ako Summit Zeme -, ktorá sa konala v júni 1992 v Riu de Janeiro, bol otvorený na podpis. Dokument vstúpil do platnosti 29. decembra 1993, keď v sídle OSN v New Yorku boli uložené ratifikačné listiny tridsiatej zmluvnej krajiny.

 

 

Pôvodne bol práve tento dátum - 29. december - vyhlásený za Medzinárodný deň biologickej rozmanitosti. Dokument o biodiverzite sa poníma ako praktický nástroj na realizovanie a podporu trvalo udržateľného rozvoja a na zachovanie biodiverzity.

 

Koordinácia s medzinárodnými organizáciami

 

V samotnom Dohovore sa uznáva, že nejde len o "prežitie" rastlinných a živočíšnych druhov, mikroorganizmov a ekosystémov, ale aj o človeka, jeho potreby, bezpečné potraviny a možnosti prípravy nových liekov, ako i o pitnú vodu a zdravé ovzdušie.

 

 

Sekretariát Dohovoru o biologickej rozmanitosti má sídlo v Montreale a jeho hlavnou úlohou je pomáhať vládam na svete aplikovať Dohovor a jeho pracovné programy, organizovať stretnutia, pripravovať a vydávať dokumenty na tému biodiverzity a zabezpečovať koordináciu a spoluprácu s ďalšími medzinárodnými organizáciami s cieľom zbierať a ďalej šíriť informácie o stave biodiverzity.

 

OSN v decembri 2000 vyhlásila 22. máj za Medzinárodný deň biologickej rozmanitosti, aby sa zvýšilo povedomie o existencii i nevyhnutnosti zachovania biologickej rozmanitosti. VZ OSN vyhlásilo tento deň na pamiatku schválenia Dohovoru.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok