Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2022Dalibor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister financií SR Igor Matovič.
Minister financií SR Igor Matovič.
14.10.2021 13:00 Domov
Odkladanie operácií pre nedostatok peňazí? Je to možné!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.10.2021 13:00 Domov

Odkladanie operácií pre nedostatok peňazí? Je to možné!Jednou z pretriasaných tém posledných dní je okresanie financií pre zdravotníctvo. Poslanec, lekár a bývalý minister zdravotníctva Richard Raši prehovoril o aktuálnej situácii.


Igor Matovič povedal, že ministerstvo financií neberie na zdravotnú starostlivosť Ministerstvu zdravotníctva ani „jedno jediné euro“. Stopnutie financií pre zdravotníctvo zdôvodnil tým, že súkromné zdravotné poisťovne by si financie vyplatili na svoje účty na Cypre.

 

 

Súvisiaci článok: Igor Matovič vysvetlil, prečo sa stopli financie pre zdravotníctvo

 

Kalkuluje dokonca s tým, že sa pre zlú pandemickú situáciu pacienti v nasledujúcich mesiacoch nedostanú k zdravotnej starostlivosti. Čím jasne naznačil, že sa nevyhnutne obmedzia plánované operácie a iné úkony, čo Lengvarský dlhodobo odmieta. Lengvarský však potvrdil, že ministerstvo financií (MF) SR uvoľní v prípade potreby peniaze na zdravotníctvo, s ktorými sa plánovalo v tohtoročnom rozpočte na platbu za poistencov štátu. V súčasnosti je znížená o viac ako 232 miliónov eur.

 

 

Richard Raši sa vyjadril pre televíziu TA3, že nedostatkom peňazí netrpí len zdravotníctvo na Slovensku. Financie pre túto oblasť podľa neho chýbajú po celom svete. Je to práve preto, lebo vývoj nových liekov a nových technológií neustále predbieha možnosti štátov. Raši dodal, že v slovenskom kontexte sa aktuálne rieši obrovský problém, ktorý podľa neho spôsobili dve veci, ku ktorým nikdy predtým nedošlo.

 

"Z existujúceho rozpočtu na rok 2021 rozhodnutím ministra financií Matoviča, ktoré poslal Lengvarskému, berie 232 miliónov." Ide o prvý prípad v histórii slovenského zdravotníctva, keď sa ku koncu roka peniaze berú. "Vždy sa to dialo naopak." 

 

 

Prečítajte si: Matovič čiastočne ustúpil Lengvarskému. V prípade potreby zdravotníctvo dofinancuje

 

Návrh rozpočtu na nasledujúci rok je podľa neho nielen nedostačujúci, ale priam likvidačný nielen pre zdravotníctvo. Tvrdí, že tento návrh môže spôsobiť, že zdravotnícke zariadenia nebudú vedieť poskytovať zdravotnú starostlivosť v rozsahu, v akom by mali. 

 

Vysvetlil, že v zdravotníctve sú peniaze zo zdravotných odvodov či daní, ktoré odvádzajú samotní ľudia, respektíve samostatne zárobkovo činné osoby, prípadne zamestnávatelia. Druhú časť dopĺňa štát za chorých, dôchodcov, študentov a deti. V návrhu rozpočtu na rok 2022 je však čiastka za poistencov štátu o 300 miliónov nižšia.

 

Raši varuje, že nedostanú ani to, čo im vyplýva zo zákona. Predpokladá, že nebudú peniaze na nové lieky. "Môže sa stať, a to je reakcia z ambulantného sektora, či už od všeobecných lekárov,  špecialistov, alebo od nemocníc, že im môžu chýbať peniaze aj na normálnu prevádzku."

 

 

Znamenalo by to podľa neho zrejme odklad a redukciu plánovaných výkonov. "V praxi to znamená, že pacient buď bude čakať dlhšie, alebo sa na svoje vyšetrenie nemusí dostať vtedy, keď treba." 

 

Dodal, že ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že peňazí bude v rezorte "celkovo viac". Myslí si však, že to nie je pravda. "Podľa čísel, ktoré sami ukázali, tých peňazí bude dokonca menej. V roku 2022 je narozpočtovaných menej peňazí, ako je predpoklad, že v tomto roku do zdravotníctva dôjde."reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TA3/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASR/ Tv MarkízaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok