15. júl. 2020Henrich
Alex Ovečkin
04.03.2018 10:04 Šport
NHL: Ovečkin na méte 40 gólov: Päťdesiat je krajšie číslo

NEW YORK - Jediným zo slovenských hokejistov, ktorý v noci na nedeľu bodoval v zámorskej NHL bol obranca Edmontonu Andrej Sekera.

Jeho Oilers však prehrali v domácom súboji s New York Rangers 2:3. Sekera asistoval pri góle Ryana Nugenta-Hopkinsa, ktorý sa na ľad vrátil po takmer dvoch mesiacoch, na 2:3. Bola to jeho tretia asistencia v ročníku.

Prvé víťazstvo v kariére vo svojom treťom štarte vychytal 22-ročný brankár Rangers Alexandar Georgijev, ktorý zaznamenal 35 zákrokov. "Je to neskutočné, niečo ako sen. Zapamätám si na to celý život," povedal pre sportsnet.ca prvý rodák z Bulharska v NHL. Georgijev však vyrastal v Rusku, ktoré aj reprezentoval na MS do 20 rokov. Sekera odohral 17 minút a 23 sekúnd, okrem asistencie zaznamenal aj plusový bod a až päť striel.

Boston doma zdolal Montreal 2:1 po predĺžení, kapitán Bruins Zdeno Chára odohral vyše 23 minút a do štatistík si zapísal dve trestné minúty a jednu strelu. Boston dlho nevedel prekonať výborného Anttiho Niemiho, až necelé tri minúty pred koncom tretej časti sa to podarilo Jakeovi DeBruskovi, ktorý poslal duel do predĺženia. V ňom rozhodol Brad Marchand. "Mal som šťastie. Súper bol už unavený, preto so to skúsil sám a vyšlo to," povedal Marchand po svojom 10. góle v predĺžení v kariére. Boston prvýkrát od sezóny 1994/1995 vyhral nad Montrealom všetky štyri vzájomné zápasy v sezóne, celkovo ho zdolal už šesťkrát za sebou.

Darilo sa Chicagu, ktoré otočilo duel na ľade Los Angeles Kings a vyhralo 5:3. Kings viedli po dvoch tretinách 3:1, ale hostia sa v poslednej dvadsaťminútovke presadili štyrikrát a získali dôležité body v boji o play off. Rozhodujúci gól dal 1:58 min. pred koncom v presilovke Jonathan Toews, víťazstvo potom do prázdnej bránky poistil Patrick Kane. "Súpera sme vrátili do hry totálne nedisciplinovaným výkonom. Je to neakceptovateľné," povedal pre nhl.com tréner Kings John Stevens. V drese Blackhawks odohral slovenský útočník Tomáš Jurčo vyše 11 minút, zapísal si jeden mínusový bod.

New York Islanders prehrali na ľade dvojnásobného obhajcu titulu z Pittsburghu 2:3 po predĺžení, slovenský brankár "ostrovanov" Jaroslav Halák nechytal, prednosť dostal Fín Christopher Gibson. Penguins, o výhre ktorých rozhodol v predĺžení kapitán Sidney Crosby, uťali sériu troch predchádzajúcich prehier, Islanders prehrali šiestykrát za sebou. "Vytvorili sme si veľa šancí a stále sme verili, že vyhráme. Dva body sú veľmi cenné," povedal Crosby. "Tučniaci" vyslali na bránku súpera až 50 striel. Dve gólové nahrávky si v drese Penguins pripísal Phil Kessel a dostal sa na métu 400 asistencií v NHL.

Arizona doma zvíťazila nad Ottawou 2:1. Slovenský útočník Richard Pánik strávil na ľade takmer 15 minút, ale do štatistík sa zapísal len jednou strelou. Za Senators pre zranenie nenastúpil v druhom zápase za sebou útočník Marián Gáborík. V bránke Coyotes podal spoľahlivý výkon Antti Raanta, ktorý kryl 23 striel. Arizona vyhrala osem z posledných jedenástich zápasov, ale nič to nemení na tom, že je stále najslabší tím celej NHL.

Washington odohral domáci duel s Torontom pod holým nebom v priestoroch vojenskej akadémie na Navy-Marine Corps Memorial Stadium v Annapolise a pred takmer 30.000 divákmi vyhral 5:2. Už 40. gól v ročníku strelil Rus Alexander Ovečkin. Ruský "snajper" sa stal len šiestym hráčom histórie NHL, ktorý zaznamenal minimálne deväť 40-gólových sezón. Pred to dokázali Wayne Gretzky (12), Marcel Dionne (10), Mario Lemieux (10), Mike Gartner (9) a Mike Bossy (9).

"Štyridsať je pekné, ale 50 krajšie. Stále mám čas dostať sa aj na túto métu," povedal zámorským médiám Ovečkin, ktorý má na konte 598 gólov v kariére. Český útočník Toronta Tomáš Plekanec sa stal prvým hráčom NHL, ktorý odohral v jednej sezóne zápasy pod holým nebom za dva rôzne kluby. V decembri si to vyskúšal ešte ako hráč Montrealu.

Hokejisti Tampy Bay vyhrali nad Philadelphiou 7:6 po nájazdoch. V domácom drese sa dvoma gólmi a tromi asistenciami blysol útočník Steven Stamkos.

sumáre NHL:

TAMPA BAY LIGHTNING - PHILADELPHIA FLYERS 7:6 pp a sn (1:3, 2:1, 3:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 9. Stamkos (Hedman, Kučerov), 26. Hedman (Stamkos, Kučerov), 33. Girardi (Stamkos, Hedman), 45. Miller (Gourde, Point), 48. Stamkos (Kučerov, Killorn), 51. Hedman (Stamkos), rozh. náj. Point - 8. Patrick (Giroux, Voráček), 15. Voráček (Patrick), 19. Hägg (Laughton, Provorov), 37. Lehterä (Weal, Filppula), 42. Provorov (Filppula), 58. Giroux (Couturier, Provorov). Brankári: Vasilevskij - Mrázek, strely na bránku: 35:43, 19.092 divákov.

DALLAS STARS - ST. LOUIS BLUES 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 28. Pitlick (Roussel), 58. Radulov (Seguin, Benn), 64. Benn (Seguin) - 34. Barbašev (Dunn, Tarasenko), 53. Schwartz (Parayko). Brankári: Bishop - Hutton, strely na bránku: 34:37, 18.321 divákov.

LOS ANGELES KINGS - CHICAGO BLACKHAWKS 3:5 (0:1, 3:0, 0:4)

Góly: 25. Pearson, 27. Martinez (Kopitar, Brown), 38. Iafallo - 14. Oesterle, 51. Anisimov (Toews, Kane), 55. Hinostroza, 59. Toews (Kane, Seabrook), 60. Kane (Saad, Toews). Brankári: Quick - Forsberg, strely na bránku: 32:25, 18.230 divákov.

BOSTON BRUINS - MONTREAL CANADIENS 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Góly: 58. DeBrusk (Holden, Krug), 63. Marchand (Krug, Gionta) - 10. Gallagher. Brankári: Chudobin - Niemi, strely na bránku: 50:28, 17.565 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK ISLANDERS 3:2 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 39. Hörnqvist (Kessel, Malkin), 52. Brassard (Kessel, Simon), 64. Crosby (Schultz, Letang) - 2. Davidson (Bailey, Lee), 45. Lee (Tavares). Brankári: Jarry - Gibson, strely na bránku: 50:27, 18.661 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - TORONTO MAPLE LEAFS 5:2 (3:1, 2:1, 0:0)

Góly: 4. Kuznecov (Bäckström, Carlson), 7. Ovečkin (Wilson, Bäckström), 17. Bäckström (Kuznecov, Carlson), 29. Carlson (Stephenson, Beagle), 31. Vrána (Kuznecov, Orlov) - 6. Hyman (Polák), 28. Kadri (Marleau, Dermott). Brankári: Holtby - Andersen (32. McElhinney), strely na bránku: 34:29, 29.516 divákov.

ARIZONA COYOTES - OTTAWA SENATORS 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 19. Ekman-Larsson (Keller, Stepan), 35. Martinook (Richardson, Cousins) - 4. Pageau (Ryan, Stone). Brankári: Raanta - Condon, strely na bránku: 27:24, 10.955 divákov.

EDMONTON OILERS - NEW YORK RANGERS 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)

Góly: 26. McDavid (Benning, Talbot), 37. Nugent-Hopkins (McDavid, SEKERA) - 1. Kreider (Zibanejad, Gilmour), 28. Zibanejad (Bučnevič, Zuccarello), 30. Carey (McLeod, Desharnais). Brankári: Talbot - Georgijev, strely na bránku: 37:34, 18.347 divákov.

Slováci v akcii:

Andrej Sekera (Edmonton) 17:23 0 1 1 +1 5 0

Tomáš Jurčo (Chicago) 11:08 0 0 0 -1 0 0

Zdeno Chára (Boston) 23:35 0 0 0 0 1 2

Richard Pánik (Arizona) 14:49 0 0 0 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/