Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Most SNP
Most SNP
14.05.2018 13:44 Domov
Nesrovnal: Stavba pod Mostom SNP má ďaleko od toho, čo považujem za primerané
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.05.2018 13:44 Domov

Nesrovnal: Stavba pod Mostom SNP má ďaleko od toho, čo považujem za primeranéBRATISLAVA - Kritizovaná výstavba pod bratislavským Mostom SNP, pri vchode do vyhliadkovej veže UFO, má podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala ďaleko od toho, čo by považoval za primerané. Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že na prvý pohľad je vidieť, že stavebník išiel nad rámec odporúčaní hlavnej architektky Bratislavy.


"Momentálne mesto zisťuje reálny stav veci a v pondelok dáme bližšie informácie, ako budeme v tejto veci postupovať. Jasné je zatiaľ to, že povolenie na túto stavbu vydal stavebný úrad príslušnej mestskej časti," napísal Nesrovnal. Hlavné mesto podľa neho od stavebníka aj napriek výzvam neobdržalo projektovú dokumentáciu, ktorú by mohol niekto preštudovať.

 

"Aj tento prípad ukazuje, nakoľko absurdná je existencia 15 samostatných stavebných úradov v mestských častiach, proti ktorej dlhodobo bojujem," uviedol primátor. Zároveň potvrdil, že Most SNP je momentálne v procese vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku. Platí teda naň rovnaká ochrana, akoby už bol vyhlásený za pamiatku. Mesto chce k tomuto problému zvolať aj tlačový brífing.

 

Starosta Petržalky Vladimír Bajan uviedol, že stavebník ich stavebný úrad požiadal o opravu havarijného stavu. Doložil aj fotodokumentáciu, ktorá to dokazovala. Pre vlnu kritiky, ktorá na stavbu pod Mostom SNP smerovala, podpísal Bajan štátny stavebný dozor. "Čakáme na výsledok a podľa toho bude stavebný úrad konať," uviedol.

 

Podľa aktivistu Miroslava Draguna primátor nehovorí pravdu. Ako tvrdí, Nesrovnal i mestskí poslanci už v roku 2016 vedeli, že takáto stavba pod Mostom SNP vznikne. "Primátor teraz na vlne kritiky zrazu otočil a hádže zodpovednosť na mestskú časť i stavebný úrad. Pritom je to jednoznačná zodpovednosť hlavného mesta. Iba zlý hospodár podpíše prenájom objektu na rekonštrukciu bez akejkoľvek projektovej dokumentácie či vizualizácie," povedal.

 

Hlavný projektant minuloročnej rekonštrukcie cesty na Moste SNP František Brliť na sociálnej sieti uviedol, že je nevyhnutné, aby boli urobené bezodkladné opatrenia na odstránenie kritizovanej stavby z dôvodu zabránenia nebezpečnej situácie. "Mám za to, že konštrukcia priamo ohrozuje statickú spoľahlivosť častí nosnej konštrukcie mosta," uviedol.

 

Bratislavskí mestskí poslanci v roku 2016 a v roku 2017 schvaľovali spoločnosti Zemegula, ktorá prevádzkuje reštauráciu, vyhliadku UFO i pláž pri Dunaji, predĺženia prenájmu pozemkov pod Mostom SNP. Hlavným dôvodom žiadosti o predĺženie nájomnej zmluvy bol havarijný stav vstupných priestorov do vyhliadkovej veže UFO. Poslanci predĺženie nájmu do roku 2039 firme schválili. Jednou z podmienok bolo, že bude vybudované nové cyklistické a turistické centrum, ktoré po kolaudácii bude s celým vstupným priestorom odovzdané do vlastníctva hlavného mesta.

 

Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad v stanovisku k predĺženiu nájmu pozemkov však napísala, že celkový architektonický výraz dostavby musí byť minimalistickým zásahom do architektúry Mosta SNP. Riešenie musí kompozične rešpektovať hmotové a tvarové riešenie stavby mosta.

 

Firma Zemegula na otázky TASR doteraz nereagovala.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  FBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok