Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. aug. 2020Jozefína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák
06.01.2020 12:39 Domov
Najväčší prínos slovenského predsedníctva v OBSE vidí Miroslav Lajčák na Ukrajine
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.01.2020 12:39 Domov

Najväčší prínos slovenského predsedníctva v OBSE vidí Miroslav Lajčák na UkrajineBRATISLAVA – Najväčší prínos slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vidí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) pri riešení konfliktov na Ukrajine.


"V čase, keď sme predsedníctvo prebrali, tak proces naplnenia minských dohôd bol zamrznutý. Dnes sme úplne inde a pri všetkej skromnosti poviem, že sme k tomu prispeli," uviedol v rozhovore.

 

Zoznam opatrení

Ako úradujúci predseda OBSE Lajčák absolvoval svoju prvú návštevu na Ukrajine. "Po nej sme dali dohromady zoznam deviatich opatrení na zvýšenie dôvery, ktorý som osobne prerokoval aj s ministrami zahraničných vecí Ukrajiny a Ruska. Robil som všetko pre to, aby sa tieto opatrenia naplnili," povedal minister Lajčák. Je rád, že z deviatich opatrení je päť splnených už úplne alebo čiastočne a plnia sa aj ďalšie z nich.

 

Dôležitým opatrením bola aj obnova zbombardovaného mosta, ktorý bol jediným priechodom cez kontaktnú líniu v Luhanskej oblasti. 

 

"Rekonštrukcia mosta, ktorá vrátila ľudom dôstojnosť, je naozaj viditeľná, ale dôležité je to, že došlo aj k výmene zajatcov, k stiahnutiu ťažkej techniky z línie kontaktu, k odmínovaniu a podarilo sa dosiahnuť prímerie. Ide jednoznačne o výrazný pokrok," zhodnotil Lajčák.

 

Bezpečnostná situácia

Minister spomenul aj situáciu v Náhornom Karabachu, Podnestersku či Gruzínsku. "Pokiaľ ide o situáciu v Náhornom Karabachu, medzinárodným formátom, ktorý sa jej venuje, sú takzvaní spolupredsedovia minskej skupiny. Ten vývoj ide malými krokmi, dôležité však z môjho pohľadu je, že proces pokračuje a bezpečnostná situácia je stabilizovaná," poznamenal.

 

 

Pri Podnestersku posun podľa Lajčáka negatívne ovplyvnili tohtoročné viacnásobné zmeny vlády v Moldavsku. "Objektívne sa dosiahlo menej než boli naše ambície, ale to bolo tým, že vždy prišla nová vláda s novou filozofiou. V každom prípade, my ako predsedníctvo sme robili všetko pre to, aby sme pomohli tomu procesu."

 

Pokiaľ ide o Gruzínsko, podľa ministra tam bola tiež snaha o pokračovanie dialógu zainteresovaných strán, sprostredkovaná prostredníctvom takzvaných ženevských neformálnych rokovaní.

 

OBSE ako platforma

"OBSE hrá vo všetkých týchto konfliktoch kľúčovú úlohu. Je hlavným, alebo v prípade Gruzínska jedným z troch hlavných hráčov, ale v tých ďalších je naozaj OBSE platformou, kde sa rieši ten vývoj. Niekde ide viditeľnejšie, ako v prípade Ukrajiny, niekde je menej viditeľný, ale dôležité je, že tie procesy bežia, že máme formát, kde sa ľudia stretávajú, kde rokujú a hľadajú sa riešenia a verím, že sa pohneme ďalej," povedal Lajčák.

 

Slovensko prebralo predsedníctvo v OBSE 1. januára 2019 od Talianska a tradične fungovalo na princípe takzvaného systému trojky. To znamená, že bývalé, súčasné a nastupujúce predsedníctvo  spolupracujú, čím sa garantuje kontinuita a podľa Lajčáka je takýto systém dobrý.

 

"Slovensko bude teraz súčasťou trojky s Albánskom a so Švédskom a sme pripravení sa podeliť o naše nadobudnuté skúsenosti," dodal.

 

Minister prirovnal OBSE k vlaku, ktorý istým spôsobom mení strojvodcu. "Každá predsednícka krajina prichádza s nejakými svojimi prioritami. Od Albánska sa, samozrejme, očakáva, že v nich budú pokračovať, a teda, že podporia príslušné štruktúry a mechanizmy," uzavrel. Albánsko prevzalo predsedníctvo OBSE 1. januára.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok