Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2022Oto
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.03.2018 07:55 Relax
Na tuberkulózu umierajú tisícky ľudí denne, aj naďalej patrí k najrizikovejším infekčným chorobám sveta
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.03.2018 07:55 Relax

Na tuberkulózu umierajú tisícky ľudí denne, aj naďalej patrí k najrizikovejším infekčným chorobám svetaŽENEVA - Hľadáme lídrov, aby sme oslobodili svet od tuberkulózy - také motto zvolila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2018 pri príležitosti Svetového dňa tuberkulózy.


Pripadá na 24. marca a je spomienkou na dátum, keď v roku 1882 nemecký lekár Robert Koch oznámil objav bacila vyvolávajúceho tuberkulózu. Tým Koch zároveň otvoril cestu k diagnostike a liečbe tejto choroby. Napriek výraznému pokroku, ktorý sa podarilo dosiahnuť v minulých desaťročiach, zostáva tuberkulóza (TBC) chorobou, na ktorú denne zomiera 4500 ľudí.

 

Ako ďalej uviedla WHO na svojej webovej stránke, tuberkulóza stále ostáva infekčnou chorobou predstavujúcou najvyššiu úmrtnosť. V roku 2017 na svete zomrelo na tuberkulózu 10,4 milióna ľudí. Na Slovensku bolo v roku 2017 hlásených 249 prípadov tuberkulózy, čo je predbežný údaj.

 

V roku 2010 bolo do Národného registra pacientov s tuberkulózou hlásených 443 prípadov tohto ochorenia, v roku 2013 zaregistrovali 401 prípadov, v roku 2015 ich bolo 317 a v roku 2016 išlo o 296 prípadov tuberkulózy. TASR o tom informovala Diana Dúhová z odboru komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

 

Vďaka liečbe sa podľa informácií WHO podarilo v rokoch 2000-2016 zachrániť 53 miliónov ľudí pred úmrtím. V roku 2016 táto svetová organizácia zaznamenala 490.000 prípadov multirezistentnej tuberkulózy. Výskyt chorobnosti na TBC súvisí najmä s oslabením pozornosti verejnosti voči tejto chorobe, ďalej s pandémiou AIDS, narkomániou, nekontrolovanou migráciou obyvateľstva i zlou sociálno-ekonomickou situáciou v niektorých štátoch.

 

Praktický slovník medicíny charakterizuje tuberkulózu ako závažné infekčné ochorenie, ktorého vyvolávateľom je baktéria Mycobacterium tuberculosis. Tento bacil napáda najmä pľúca, postihnuté môžu byť aj mimopľúcne orgány a štruktúry tela. Prenáša sa vzdušnou cestou, choroboplodné zárodky sa do ľudského organizmu dostávajú dýchacími cestami.

 

Za objavenie bacila vyvolávajúceho tuberkulózu svet vďačí nemeckému lekárovi Robertovi Kochovi (1843-1910). V roku 1880 sa Koch stal členom Ríšskeho ministerstva zdravotníctva v Berlíne, čo znamenalo, že dostal lepšie pracovné priestory a podmienky. O dva roky neskôr objavil bacil tuberkulózy a aj spôsob jeho kultivácie. Za svoju vedeckú prácu získal v roku 1905 Nobelovu cenu za medicínu a fyziológiu.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok