Na dne Mariánskej priekopy žije množstvo mikróbov

NETKY.SK • 28 Marec 2013, 12:29 • 2 min
Na dne Mariánskej priekopy žije množstvo mikróbov

BRATISLAVA - Medzinárodný vedecký tím objavil na dne Mariánskej priekopy, ktorá je s hĺbkou 10 911 metrov najhlbším miestom zemského povrchu, bohatý mikrobiologický život. Ide o ďalší dôkaz, že aj v tomto nehostinnom prostredí dokážu niektoré organizmy prežiť.

slovakia

left justify in out

Vedci ešte v roku 2010 spustili na dno Mariánskej priekopy robotickú ponorku, ktorá tam nazbierala vzorky sedimentov. Odborníci následne pomocou analýzy množstva kyslíku zistili prítomnosť veľkého množstva mikróbov. Ako zdroj potravy im slúžia rozkladajúce sa zvyšky organizmov, ktoré sa do priekopy dostávajú z horných vrstiev oceánu. "Tieto mikróby dýchajú rovnako ako my. Spotreba kyslíku je preto nepriamym ukazovateľom aktivity týchto organizmov. Najhlbšie časti oceánov teda určite nie sú oblasťami bez života. Množstvo a relatívna čerstvosť potravy na dne Mariánskej priekopy je prekvapivo vysoká. Organického materiálu je tam tak veľa, že si myslíme, že by táto oblasť mohla zohrávať dôležitú rolu v odstraňovaní uhlíku z oceánu a atmosféry nad ním, čím by tiež prispievala k regulácii podnebia," uviedol z Robert Turnewitsch zo Scottish Association for Marine Science, ktorý spolu s kolegami publikoval výsledky svojho výskumu v časopise Nature Geoscience.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies