Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. mar. 2023Benjamín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
28.01.2023 09:00 Relax
Mravce vedia z moču vyčuchať rakovinu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.01.2023 09:00 Relax

Mravce vedia z moču vyčuchať rakovinuPARÍŽ - Vedci zistili, že mravce dokážu z moču vyčuchať prítomnosť rakovinového ochorenia. Experti v štúdii publikovanej v odbornom časopise "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences" uvádzajú, že mravce by mohli v budúcnosti slúžiť na lacnú a účinnú diagnostiku rakoviny. TASR správu prevzala zo spravodajskej stanice Sky News.


"Mravce sa dajú sa ľahko vycvičiť, rýchlo sa učia, sú veľmi efektívne a ich chov nie je drahý," vyzdvihla vedúca štúdie Patrizia d'Ettorreová z Univerzity Paríž XIII. Tento výskum nadväzuje na predošlú štúdiu profesorky d'Ettorreovej a jej kolegov, ktorá dokázala, že mravce vedia vyčuchať ľudské rakovinové bunky vypestované v laboratóriu. V rámci aktuálneho výskumu experti vystavili 70 mravcov otročiacich (formica fusca) vzorkám moču myší, ktoré buď mali, alebo nemali tumor. Mravce boli schopné rozoznať rozdiel medzi zápachom moču zdravých myší a myší s tumorom.

 

Vedci to zdôvodnili skutočnosťou, že mravce majú veľmi citlivý čuchový systém. "Asociatívnym učením sme ich vycvičili, aby si spojili daný zápach – rakovinu – s odmenou. Už po niekoľkých testoch sa toto spojenie naučili," povedala autorka štúdie pre agentúru PA. Tento výskum, ktorý dokázal, že mravce vedia rozlíšiť moč zdravých myší od moču myší s tumorom, sa podľa jej slov viac podobal situáciám z reálneho života, než keby na skúšky použili kultivované rakovinové bunky. "Boli sme prekvapení, aké efektívne a spoľahlivé mravce sú," dodala. Ďalší krok, ktorý chcú výskumníci preskúmať, je, či dokážu mravce rakovinu odhaliť aj v ľudskom moči. Predošlý výskum ukázal, že takúto schopnosť majú po výcviku psy. Viacero typov rakoviny mení zápach moču – ľudský čuch však tieto rozdiely nie je schopný zachytiť. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok