Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. máj. 2022Zina
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Aj vy máte takýto problém? Skontrolujte si malíček!
Aj vy máte takýto problém? Skontrolujte si malíček!
12.10.2021 08:18 Zaujímavosti
Ľudia na celom svete si kontrolujú malíčky! Pozrite sa, či sa to stalo aj vám!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2021 08:18 Zaujímavosti

Ľudia na celom svete si kontrolujú malíčky! Pozrite sa, či sa to stalo aj vám!Čítate tento článok vo svojom telefóne? Ak aj nie, nájdite si chvíľu a pozrite sa na svoj malíček. Môže o vás prezradiť, či trávite príliš veľa času s telefónom v ruke. Existuje šanca, že by ste mohli trpieť stavom, ktorý niektorí závislí na sociálnych sieťach nazývajú „ružový smartfón“ (smartphone pinky). Tak čo, aký je váš malíček?


Čo to vlastne znamená? 

Napriek tomu, že to ešte stále nie je uznávané ako oficiálny zdravotný stav, narastajúci počet používateľov smartfónov si všimol, že sa u nich začali objavovať preliačiny alebo záhyby v malíčkoch. Sú presvedčení, že je to spôsobené tým, ako držia svoje telefóny.

 

@cllopez2000

Kinda hard to see on camera, does anyone else have this? #foryou #fyp #smartphonepinkie #like #share

♬ Smart Phone Pinky - cllopez2000

 

Na tento jav upozornil užívateľ @cllopez2000 na TikToku, keď zverejnil video, kde opisoval tento stav.

"Zaujímalo ma, či to má ešte niekto." Video sa čoskoro stalo virálnym a rýchlo si na TikToku získalo tisíce "lajkov". Netrvalo dlho a všetci kontrolovali svoje ruky a všimli si, že ich postihol ten istý problém!

 

 

Množstvo ďalších videí zaznamenávajúcich tento "problém" nájdete tu: #smartphonepinkie

 

Je to skutočne tak?

Vytvorila sa nám preliačina na malíčku práve z používania telefónu? Už si dokonca nevieme spomenúť, pretože telefóny nám jednoducho robia spoločnosť už veľmi dlho.

 

Na platformách TicToc a Twitter nájdete celý rad ľudí, ktorí sa sťažujú na svoje „zdeformované“ prsty a tvrdia, že za škody môžu ich telefóny.

 

Súvisiaci článok: Falošná dokonalosť na sociálnych sietach devastuje duše detí. Zuckerberg na to kašle!

 

Možno potrebujeme zmeniť spôsob, akým držím telefón. No možno by sme mali reálne obmedziť čas, ktorý trávime s telefónom v ruke!

 

 

Zdá sa však, že to je problémom najmä mladých ľudí. Pozrime sa napríklad na Justina Biebera, aktívny fanúšik našiel fotku, na ktorej je vidno tent o jav. 

 

Je potrebné znepokojovať sa?

Bez ohľadu na príčiny sa zdá, že ide o dosť rozšírený jav.  Zdravotníčka Lloyds Pharmacy Pareena Patel pre denník The Sun uviedla, že neexistujú žiadne klinické dôkazy o tom, čo je to za stav alebo či skutočne existuje, ale uviedla, že to môže byť spôsobené opakujúcim sa namáhaním. Teda možno súhlasiť s verziou, že je to spôsobené častým držaním telefónu.

 

 

"Je to sociálny jav, o ktorom sa predpokladá, že je spôsobený častým používaním smartfónu. Používatelia nahlásili, že si príliš natlačili smartphone na prst na malíčku. Aj keď zatiaľ neexistujú žiadne klinické dôkazy, ktoré by naznačovali, že smartfóny môžu konkrétne poškodiť naše malíčky, ani nejde o oficiálny zdravotný stav alebo výraz, existujú dôvody domnievať sa, že nadmerné používanie telefónu môže mať vplyv na našu svalovú funkciu a môže poškodiť naše kĺby, najmä v oblasť palca a zápästia. Napríklad vieme, že poranenie opakovaným namáhaním  je bežný stav, ktorý postihuje svaly a nervy, ak sú nadmerne namáhané alebo podliehajú častým opakujúcim sa pohybom."

 

Tak či onak, podľa Patelovej to nie je malíček, z ktorého by ste si mali robiť starosti. Skutočnou starosťou podľa nej je, aby ste sa pri držaní telefónu nezranili opakovaným namáhaním. "Niektoré výskumy tiež zistili, že nadmerné používanie smartfónov môže spôsobiť bolesť palca a dokonca môže znížiť funkciu ruky."

 

Preliačina na malíčku môže aj nemusí predstavovať vážne riziko pre vaše zdravie, no ak ste si takú preliačinu našli,  pravdepodobne by ste mali používanie telefónu obmedziť!reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: ladbible.com/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  reprofoto TicToc/ ladbible.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok