Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. máj. 2022Viliam
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.01.2022 07:03 Domov
Ľudia môžu požiadať o vyhlásenie stromu za chránený
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2022 07:03 Domov

Ľudia môžu požiadať o vyhlásenie stromu za chránenýBRATISLAVA – Vlastník pozemku nemá právo ochranu stromu na svojom pozemku odmietnuť. Informuje o tom Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR.


„Chráneným stromom môže byť taký, ktorý je kultúrne, vedecky, ekologicky, krajinotvorne alebo esteticky mimoriadne významný,“ uvádza Zelená linka. Spolu s chráneným stromom sa určuje aj jeho ochranné pásmo. To je územie v plošnom priemere jeho koruny, ktorý je zväčšený o 1,5 metra, najmenej však v okruhu desať metrov od kmeňa stromu, vysvetlila linka. Proces vyhlásenia chráneného stromu sa začína vytvorením projektu odborne spôsobilou osobou. Následne sa projekt podľa Zelenej linky odošle na posúdenie okresnému úradu (OÚ), ktorý dá jeho opodstatnenosť posúdiť Štátnej ochrane prírody SR.

 

 

„OÚ v sídle kraja zámer vyhlásiť strom za chránený zašle vlastníkovi pozemku, dotknutej obci a orgánom štátnej správy,“ približuje linka. Pokračuje, že obec potom minimálne na 15 dní umožní ľuďom nahliadnuť do zámeru. Zväčša je vyvesený na úradnej tabuli obce. Vlastník pozemku, obec a orgány štátnej správy majú 30 dní na podanie písomných pripomienok k zámeru. Najneskôr do 30 dní prerokuje OÚ písomné pripomienky s tým, kto ich podal, poukazuje Zelená linka. Po prerokovaní pripomienok vyhlási OÚ vyhláškou chránený strom a jeho ochranné pásmo.

 

 

Vlastníkovi pozemku, na ktorom je chránený strom, sa priznáva kompenzácia. Konkrétne ide o zámenu pozemkov, zmluvnú starostlivosť, výkup alebo nájom pozemkov, či finančnú náhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania. „Vlastník pozemku, ktorý sa chce o chránený strom na svojom pozemku starať, má právo na finančný príspevok, ktorý môže byť poskytnutý až do výšky 100 percent rozdielu nákladov medzi bežným a požadovaným spôsobom obhospodarovania,“ vysvetlila Zelená linka.

 

Možno vás zaujme: Lesy SR vykážu za vlaňajšok zisk v hodnote 14 miliónov eurreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok