Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Vedci získali pomocou lamy protilátky na koronavírus
Vedci získali pomocou lamy protilátky na koronavírus
28.01.2021 11:52 Zaujímavosti
Lama pomohla vedcom získať protilátku na koronavírus. Budeme mať nový liek?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.01.2021 11:52 Zaujímavosti

Lama pomohla vedcom získať protilátku na koronavírus. Budeme mať nový liek?Vedci skúmali, ako lama reaguje na koronavírus. V jej krvi sa vyvtvorili protilátky, pretože je imúnna. Na základe toho možno vedci vyrobia nový liek na Covid-19.


Vedeli ste, že existuje sedem typov koronavírusov? je o nich známe, že infikujú ľudí, vrátane nedávneho koronavírusu 2 so závažným akútnym respiračným syndrómom z roku 2019. U pacientov infikovaných týmito vírusmi sa vyskytujú respiračné príznaky rôznej závažnosti. Americký Národný inštitút zdravotníctva izoloval súbor protilátok, takzvaných „nanoprotilátok“. Výskum viedli neurovedci Thomas J.  Esparza a David L. Brody, ktorí pracujú v inštitúte.

 

Vírus SARS-CoV-2 získava vstup do ľudských buniek prostredníctvom receptora angiotenzín konvertujúceho enzýmu 2 (ACE2) interakciou receptorovej väzbovej domény (RBD) proteínu špice na vírusovom povrchu 4 , 5 , 6 , 7 , 8 . Ale nebudeme sa hrať na vedcov. Opíšeme to jednoducho.

 

 

lama Cormac, to hebké asertívne zvieratko, bola počas 28 dni vystavená až 5 krát koronavírusu a 5 krát bola voči nemu odolná. vedci použili výraz imunizovaná, čo znamená, že bola voči chorobe imúnna.

Na 35. deň po prvej imunizácii a 7 dní po poslednej imunizácii, vedci lame odobrali krv. Nedesme sa. Bola to iba vzorka. Vedci bunky izolovali, získali nanoprotilátky s názvom NIH-CoVnb-112,   čo v podstate znamená, že získali tie najmenšie čiastočky z protilátok lamy a klonovali ich.

 

 

Látka dokáže zabrániť koronavírusu aby napadol bunky a to tak, že zachytí takzvaný spike proteín SARS-CoV-2. „Spike proteín SARS-CoV-2 funguje ako kľúč,“ uviedol Thomas J. Esparza, hlavný autor štúdie vo vyhlásení, ktoré možno nájsť na webe ústavu.

 

Vedci testovali v ajkej forme látka najlepšie funguje a zistili, že rovnako dobre v tekutej ale i vo forme aerosólu, čo znamená, pacientom by mohla byť  podávaná prostredníctvom nosného spreja alebo inhalátora. „Dýchacie cesty sú miestom, kde sa dosť látok vstrebá,“ uviedol infektológ Petr Smejkal pre Český rozhlas.

 

Tu nájdete zaujímavosť: Petr Smejkal v Českom rozhlase

 

Pri liečbe rôznych ochorení, či už vírusových alebo autoimunitných sú veľmi osožné imunoglobulíny. Druh ťavovitých zvierat, ktorá zahŕňa lamy, produkuje ďalšie podtriedy imunoglobulínov, ktoré dokážu produkovať protilátky, nanoprotilátky. V priemere sú tieto proteíny asi desatinou hmotnosti väčšiny ľudských buniek. Tie sú známe ako veľmi odolné a sú slabo imunogénne, čo znižuje pravdepodobnosť nepriaznivých účinkov v porovnaní s inými protilátkami, napríklad od žralokov alebo syntetických platforiem. Výsledky dokazujú, že nové nanoprotilátky blokujú koronavírus.

 

„Aj keď máme pred sebou oveľa viac práce, tieto výsledky predstavujú sľubný prvý krok,“ uviedol Esparza. „S podporou NIH sa rýchlo posúvame vpred, aby sme otestovali, či by tieto nanoprotilátky mohli byť bezpečnou a účinnou preventívnou liečbou pre COVID-19. Spolupracovníci tiež pracujú na zistení, či by ich bolo možné použiť na lacné a presné testovanie,“ vyjadrili sa obaja vedci.

 

A ako bonus, tento spôsob získavania protiláto je finančne veľmi nenáročný!

 

Celý vedecký výskum opisuje článok časopisu Nature, ktorý nájdete tu: Lama pomohla získať protilátkureklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash / Web NatureNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok