Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
2. feb. 2023Erika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Riaditeľka ústavu vo Wu-chane poprela únik koronavírusu z laboratória.
Riaditeľka ústavu vo Wu-chane poprela únik koronavírusu z laboratória.
24.05.2020 12:52 Zahraničie
Laboratórium vo Wu-chane odmieta tvrdenie, že odtiaľ unikol koronavírus
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2020 12:52 Zahraničie

Laboratórium vo Wu-chane odmieta tvrdenie, že odtiaľ unikol koronavírusWU-CHAN - Tvrdenia o tom, že nový druh koronavírusu unikol z laboratórií v čínskom meste Wu-chan, sú "čisté výmysly". Uviedla to generálna riaditeľka Wuchanského virologického ústavu v rozhovore, ktorý cez víkend odvysielala štátna televízia.


V ústave sú vírusy izolované

Wang Jen-i v interview povedala, že v jej ústave izolovali viaceré koronavírusy z netopierov, žiaden z nich však nezodpovedá pôvodcovi ochorenia COVID-19. "Teraz máme tri kmene aktívnych vírusov... ale ich najvyššia podobnosť so SARS-CoV-2 dosahuje len 79,8 percenta," uviedla Wang v rozhovore z 13. mája, ktorý odvysielali až túto sobotu večer.

 

 

Koronavírus má pôvod v netopieroch

Vedci sa domnievajú, že choroba COVID-19, ktorá sa po prvý raz objavila v stredočínskom Wu-chane a dosiaľ si po celom svete vyžiadala vyše 340.000 životov, má pôvod v netopieroch a na človeka sa mohla preniesť cez iného cicavca.

 

Čomu sa venujú laboratóriá vo Wu-chane?

Jeden z výskumných tímov wuchanského ústavu skúma netopierie koronavírusy od roku 2004, zameriaval sa však na zistenie pôvodu ochorenia SARS, ktoré sa šírilo pred takmer dvoma desaťročiami. "Nevenoval pozornosť takýmto vírusom, ktoré sú menej podobné vírusu SARS," povedala Wang v zmienke o víruse SARS-CoV-2.

 

Znovuotvorenie škôl vo Wu-chane

 

Vzorky nového vírusu dostali koncom decembra

Ústav už oznámil, že vzorky vtedy neznámeho vírusu dostal 30. decembra, jeho genómovú sekvenciu určil 2. januára a 11. januára predložil informácie o tomto patogéne Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Wang v rozhovore povedala, že pred prevzatím vzoriek v decembri vedci z ústavu nikdy nenarazili na tento vírus, dovtedy ho ani neskúmali a neskladovali.

 

Konšpiračné teórie sa stále šíria po internete

"V skutočnosti sme, ako všetci ostatní, ani nevedeli, že tento vírus existuje. Ako mohol uniknúť z nášho laboratória, keď sme ho nemali?" dodala imunulogička, ktorá ústav vedie od roku 2018. Konšpiračné dohady, že wuchanské zabezpečené laboratórium je zapletené do rozšírenia nového koronavírusu, sa objavovali na internete celé mesiace pred tým, ako na ne obrátili pozornosť prezident USA Donald Trump a jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo tvrdeniami o dôkazoch, že patogén pochádza z tohto ústavu. 

 

 

Kde sa vírus prvýkrát objavil?

Čínski vedci uviedli, že vírus SARS-CoV-2 sa po prvý raz objavil na trhu vo Wu-chane, kde predávajú živé zvieratá, predstavitelia v Pekingu však medzičasom takýto jeho pôvod spochybňujú, dopĺňa agentúra.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok