Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2022Barbora
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Kto bol svätý Valentín?
Kto bol svätý Valentín?
13.02.2020 14:15 Relax
REPORTÁŽ: Kto bol sv. Valentín? Opýtali sme sa uznávanej etnologičky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.02.2020 14:15 Relax

REPORTÁŽ: Kto bol sv. Valentín? Opýtali sme sa uznávanej etnologičkyVäčšina ľudí si myslí, že Valentín je novodobý sviatok, ale práve opak je pravdou. Svätý Valentín naozaj existoval a v našej reportáži ho spoznáš lepšie vďaka známej etnologičke Kataríne Nádaskej.


 

14. februára stoji v kalendári meno Valentín. Kto ale bol svätý Valentín, ktorého oslavujú všetci zamilovaní, sa vlastne nevie. Nevie sa ani to, čím si vyslúžil svoje mučeníctvo. Nepoznáme miesto ani dátum jeho narodenia a smrti.

 

Keď v roku 496 pápež Gelasius I. (492-496) prvýkrát stanovil uctievanie svätého Valentína na dátum 14. februára, vyhlásil, že patrí medzi tých, ktorých mená sú právom uctievané, ale ktorých činy pozná iba Boh. Ani netušil, aká veľká je to pravda.

 

Aby toho nebolo málo, katolícka cirkev až do roku 1969 formálne uznávala 11 sviatkov svätého Valentína. Okrem 14. februára to bol ešte 7. január, 2. máj, 16. jún, 31. august, 2. september, 25. október, 1., 3., 11. a 13. november a 16. december.

 

Až v roku 1969 bol jeho sviatok rímsko-katolíckou cirkvou stanovený na 14. februára. U nás na Slovensku sa dostáva do popredia až po roku 1989. 

 

Legiend o sv. Valentínovi je viacero

legenda hovorí, že 14. február začal byť známy ako Deň svätého Valentína až vďaka kresťanskému rímskemu kňazovi Valentínovi, žijúcemu v 3. storočí nášho letopočtu.

 

Cisár Claudius II., vládca Ríma, zakazoval svojim vojakom, aby sa ženili alebo len zasnubovali. Bál sa, že by chceli zostať doma pri svojich rodinách a nešli do boja. Potreboval veľkú armádu. Bol navyše presvedčený o tom, že slobodní sú lepšími vojakmi než ženatí.

 

Valentín však, nedbajúc zákazu, vzdoroval vládcovi a tajne oddával mladé páry. Bol zatknutý, uväznený a popravený 14. februára 269.

 

Pred svojou mučeníckou smrťou vraj Valentín ešte napísal ľúbostný list svojej milovanej dievčine. Tak vznikla neskôr prijatá tradícia zasielania valentínskych želaní.


Sv. Valentín

 

Ako sa oslavuje Valentín vo svete?
Vo Veľkej Británii si dvojice dávajú darčeky a valentínky. V grófstve Norfolk na východe Anglicka navyše majú takú obdobu nášho Mikuláša menom Jack Valentine, ktorý nosí darčeky deťom.


Maskotom osláv v Nemecku je prasa, ktoré má symbolizovať lásku a túžbu. Spoločne so štvorlístkom pre šťastie sa objavuje na valentínskych želaniach.

 

V Bulharsku sa okrem Valentína oslavuje deň vinárov, takže nezadaní majú tiež dôvod na to dať si pohárik vína.

Vo Fínsku a Estónsku sa 14. februára sa oslavuje ako deň priateľov.


Na Filipínach sa konajú hromadné svadby. Do stavu manželského tento deň zvyčajne vstúpia stovky párov. Motivuje ich aj to, že sobáše v tento deň finančne podporuje vláda.


V Japonsku je to naopak, než vo väčšine iných krajín. Darčeky tu totiž svojim partnerom dávajú ženy. Muži im to ale oplatí o mesiac neskôr, kedy je v kalendári takzvaný White Day. Svojim drahým polovičkám kupujú bielu čokoládu a spodnú bielizeň rovnakej farby.reklama


reklama


Zdroj: Netky Silvia Juříková/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  Unsplash, Nevsky's Books,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok