Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2023Bohuš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Karel Roden ako súdny exekútor Karel Jaroš
Karel Roden ako súdny exekútor Karel Jaroš
31.07.2022 18:00 Kultúra
Karel Roden a Regina Rázlová prvýkrát spolu pred kamerou v očakávanom filme Tancuj, Matylda
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.07.2022 18:00 Kultúra

Karel Roden a Regina Rázlová prvýkrát spolu pred kamerou v očakávanom filme Tancuj, MatyldaWaltzing Matilda, jedna z najznámejších piesní, naspievaná okrem iného slávnym Tomom Waitsom, sa stala súčasťou inšpirácie tvorcov nového česko-slovenského filmu Tancuj, Matylda.


Snímka rozpráva o tom,ženapriek všetkým životným pohromám treba niesť svoj kríž a tancovať ďalej až do úplného konca. Do úloh dvoch celkom odlišných postáv – bývalej barovej speváčky a bohémky Matyldy, ktorá začína trpieť Alzheimerovou chorobou, a jej syna, citovo uzavretého súdneho exekútora Karla – tvorcovia obsadili dve výrazné herecké osobnosti – Reginu RázlovúKarla Rodena. Dvojica sa tu pred kamerou stretla úplne prvýkrát, v minulosti však Regina Rázlová pôsobila ako Rodenova pedagogička na DAMU. Natáčanie práve teraz prebieha v Prahe, neskôr sa štáb presunie aj do Plzne a Bratislavy.

 

 

Scenár filmu je inšpirovaný skutočnou udalosťou v rodine scenáristky Nataše Slavíkovej a režiséra a scenáristu Petra Slavíka. Vznikal takmer sedem rokov a poukazuje na to, že choroba nemusí byť iba komplikáciou, ale naopak aj príležitosťou vydať sa na cestu uzdravenia v kruhu celej rodiny a blízkych. Tvorcovia tiež chceli pripomenúť, že v dôsledku stúpajúceho počtu pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou v dnešnej spoločnosti zasahuje táto téma čoraz viac ľudí, ktorí o nej chcú verejne hovoriť. Žáner tragikomédie navyše sľubuje množstvo nielen dramatických, ale aj vtipných situácií. Do príbehu starnúcej ženy a jej odťažitého syna totiž vstupuje aj Matyldin vnuk Pavel, nezodpovedný vetroplach, ktorý k svojej babke aj v pokročilejších štádiách choroby pristupuje stále ako k seberovnej. Navyše k nej má bližšie ako jeho otec a Matyldin syn Karel, ktorému Pavel nedokáže zabudnúť, že ho v detstve upustil. Do roly Pavla tvorcovia obsadili Antonia Šopoského. Vo filme si zahrala aj Zuzana Kanócz, Simona Postlerová a ďalší.

 

 

„Náš príbeh pracuje s motívmi ako choroba, smrť, rozpad tradičných rodinných väzieb, v dôsledku čoho síce nemôže byť bezstarostnou komédiou, no napriek tomu rozhodne nerezignujeme na diváka. Naopak. V uvedených témach hľadáme momenty nádeje a životného optimizmu aj možnosti sebaobohatenia. Z vlastnej skúsenosti vieme, že spolužitie s takto chorým členom rodiny prináša množstvo komických či tragikomických situácií,“ hovorí scenáristka a producentka snímku Tancuj, Matylda Nataša Slavíková a režisér a scenárista Petr Slavík. Na otázku, prečo do hlavných úloh svojho filmu obsadili práve dvoch spomenutých hercov a čo si od ich spolupráce sľubujú, tvorcovia odpovedajú: „Okrem toho, že sú obidvaja vynikajúci herci a typovo sa na svoje roly presne hodia, im príbeh dáva aj možnosti ukázať ich herecké majstrovstvo v polohách, ktoré sú pre nich nové.“

 

 

Významnú úlohu vo filme zohráva aj hudba. A to nielen preto, že hlavná hrdinka bola kedysi barovou speváčkou. V hudbe nachádzajú hlavné postavy spoločnú reč a cestu k vzájomnému porozumeniu. Hudba tiež pomáha chorej žene vrátiť sa aspoň na chvíľu do reality. Motívy piesne Waltzing Matilda sa v snímke prelínajú aj s Dvořákovou Rusalkou, ktorá symbolizuje niekdajšiu nádej na opernú kariéru hlavnej hrdinky v podaní Reginy Rázlovej.

 

 

Filmový štáb tvoria oceňovaní filmári, napríklad kameraman Martin Štrba, kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková či umelecká maskérka Andrea McDonald. Dramaturgami filmu sú Martin Ryšavý, Martin Daniel, Zuzana Piussi a Benjamin Slavík. Producentkou snímky je Nataša Slavíková, koproducentom je Česká televízia (vedúca Filmového centra Helena Uldrichová), za Slovenskú republiku Vít Janeček a Zuzana Piussi zo spoločnosti VIRUSfilm. Film Tancuj, Matylda vzniká s podporou českého Štátneho fondu kinematografie, slovenského Audiovizuálneho fondu, Plzeňského kraja a Nadácie mesta Bratislavy. Distribútorom je spoločnosť BONTONFILM. Premiéra snímky Tancuj, Matylda v kinách je plánovaná na rok 2023.reklama


reklama


Zdroj: TS Bontonfilm / Netky Anna Olvecká

Foto:  Bontonfilm / Film - Tancuj, MatyldaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok