Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. mar. 2023Miroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
22.12.2022 08:30 Zahraničie
Japonsko sa vracia k maximálnemu využívaniu jadrovej energie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.12.2022 08:30 Zahraničie

Japonsko sa vracia k maximálnemu využívaniu jadrovej energieTOKIO - Japonsko vo štvrtok prijalo nové opatrenia na podporu využívania jadrovej energie, ktorých cieľom je zabezpečiť stabilné dodávky energie v čase celosvetového nedostatku palív a zároveň znížiť emisie uhlíka. Ako vo svojej správe pripomenula agentúra AP, ide o zásadný obrat v plánoch japonskej vlády na postupné ukončovanie využívania jadrovej energie, ktorý bol jedným z dôsledkov havárie vo Fukušime.


V súlade s novými pravidlami Japonsko musí v maximálnej miere využívať existujúce jadrové reaktory, a to tak, že čo najviac z nich znovu spustí. V pláne je aj predĺženie životnosti starých reaktorov nad 60 rokov a vývoj reaktorov novej generácie, ktoré ich neskôr nahradia. Po havárii vo Fukušime v roku 2011 sa v Japonsku zväčšil tábor ľudí, ktorí v obave o bezpečnosť kritizujú jadrovú energetiku, čo malo za následok aj zbrzdenie procesu udeľovania povolení na opätovné spustenie jadrových elektrární. AP v tejto súvislosti ilustruje, že za posledných desať rokov požiadali energetické spoločnosti v Japonsku o opätovné spustenie 27 reaktorov, pričom 17 z nich prešlo bezpečnostnými kontrolami a len desať potom aj obnovilo prevádzku. Tento stav bol v súlade s predchádzajúcim plánom Japonska postupne ukončiť využívanie jadrovej energie do roku 2030. V nových opatreniach sa uvádza, že jadrová energia poskytuje stabilný výkon a plní "dôležitú úlohu bezuhlíkového základného zdroja energie pri dosahovaní stability dodávok a uhlíkovej neutrality". Japonsko sa súčasne zaväzuje "udržať využívanie jadrovej energie aj v budúcnosti". Odporcovia týchto plánov tvrdia, že jadrová energia nie je flexibilná a nie je ani lacnejšia ako obnoviteľné zdroje energie, keď sa k tomu pripočíta konečné nakladanie s odpadom a potrebné bezpečnostné opatrenia, a že môže v prípade havárie alebo konfliktu spôsobiť veľké škody - ako je to v prípade útokov na jadrovú elektráreň na Ukrajine. V strategickom dokumente sa píše, že Japonsko bude tiež presadzovať vývoj a výstavbu "inovatívnych reaktorov novej generácie", ktoré nahradia približne 20 reaktorov v súčasnosti určených na vyradenie z prevádzky. Premiérom Fumiom Kišidom zriadená Rada pre implementáciu zelenej transformácie, zložená z externých expertov a ministrov, tiež prijala plány, aby sa obnoviteľné zdroje stali hlavným zdrojom energie Japonska. Ako zdroj energie sa má podporovať i využívanie vodíka a amoniaku, ako aj veternej energie s cieľom podporiť dekarbonizáciu, stabilitu a bezpečnosť dodávok. reklama


Zdroj: TASR / KB NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok