Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
20.05.2022 09:31 Domov
AKTUALIZÁCIA: Súd rozhodne na budúci týždeň. Kováčik sa bráni!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.05.2022 09:31 Domov

AKTUALIZÁCIA: Súd rozhodne na budúci týždeň. Kováčik sa bráni!BRATISLAVA – Súd v piatok ukončil dokazovanie. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada odmietnutie odvolania Dušana K. Jeho obhajoba trvá na oslobodení.


Aktualizácia 14:53 (20. 5. 2022)

 

Najvyšší súd (NS) SR vyhlási rozhodnutie v prípade odvolania bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. v utorok 24. mája o 13:00. 

 

„Navrhujem, aby NS odvolanie obžalovaného odmietol ako neodôvodnené,“ povedal prokurátor Michal Šúrek v záverečnom návrhu. Je presvedčený, že dôvodnosť a správnosť rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nerozptýlilo ani dokazovanie v odvolacom konaní.

 

 

Obhajca Dušana K. Erik Magál v záverečnom návrhu tvrdil, že dokazovanie vinu obžalovaného nepreukázalo. „Navrhujeme, aby odvolací súd zrušil prvostupňový rozsudok a rozhodol vo veci tak, aby obžalovaného v celom rozsahu oslobodil,“ skonštatoval. Navrhoval aj alternatívu, a to zrušenie prvostupňového rozsudku a vrátenie veci na opätovné rozhodnutie inému sudcovi ŠTS alebo na banskobystrický krajský súd.

 

Obžalovaný Dušan K. vníma prvostupňový rozsudok ako nespravodlivý s množstvom pochybení. „Som presvedčený, že rozsudok treba zrušiť a vykonať ďalšie dokazovanie. Toho, z čoho som obžalovaný, som sa nedopustil“.

 

Obhajca Magál po skončení rokovania novinárom povedal, že očakáva verdikt v prospech jeho klienta. „Nič iné ako oslobodenie alebo zrušenie rozsudku nepripúšťame,“ zdôraznil. Žiadosť o preloženie prípadného opätovného pojednávania vo veci na Krajský súd v Banskej Bystrici vysvetlil zaujatosťou sudcov ŠTS. „Sú indície, že sú zaujatí,“ dodal.

 

Aktualizácia 14:15 (20. 5. 2022)

 

Čítanie listinných dôkazov počas odvolacieho konania na Najvyššom súde (NS) SR v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. sa skončilo. Pojednávanie je prerušené na poradu senátu k návrhom obhajoby na ďalšie dôkazy.

 

Dušan K. sa pred senátom NS naďalej obsiahle vyjadruje k listinným dôkazom, číta celé strany odôvodnenia svojho odvolania, často sa na konkrétnej argumentácii dohaduje pred vystúpením so svojimi advokátmi. Bývalý šéf prokuratúry pokračuje v spochybňovaní dôveryhodnosti svedkov a poukazuje na možnú účelovosť ich konania poukazovaním na to, že za výpovede voči jeho osobe sú nielen na slobode, ale môžu aj disponovať majetkom, ktorý mal byť zaistený.

 

 

„Ku kajúcnikom sa pristupuje benevolentným spôsobom, nezaisťujú sa im všetky majetky, v prípade tých, ktoré zaistené sú, sa nebráni tomu, aby ich neprevádzali na iného majiteľa,“ zdôraznil Dušan K. pred senátom odvolacieho súdu.

 

Svoju obhajobu stavia aj na možnej zaujatosti vyšetrovateľov i podozrení z krivých výpovedí kajúcnikov, argumentuje pritom policajnou inšpekciou. Upozorňuje, že výpovede Mateja Z. môžu vychádzať aj z jeho zlého mentálneho rozpoloženia a tlaku, ktorý na neho vyvíjali počas väzby vyšetrovatelia i dozorový prokurátor.

 

Aktualizácia 12:50 (20. 5. 2022)

 

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. sa snaží spochybniť dôveryhodnosť kľúčových svedkov v jeho procese. Poukazuje na možnú účelovosť konania tzv. kajúcnikov. Najvyšší súd (NS) SR pokračuje v piatok v odvolacom konaní voči verdiktu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý ho neprávoplatne poslal za mreže na 14 rokov.

 

Výpovede bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta M., bývalého člena takáčovcov Mateja Z. i zosnulého bývalého exsiskára Františka Böhma voči nemu majú vykazovať rozpory. „Išlo o odmenu,“ tvrdí Dušan K., presvedčený o tom, že usvedčujúce výpovede boli výmenou za benefity v trestnom konaní. Argumentuje, že napríklad účelovosť konania exšéfa KÚFS mu potvrdil aj bývalý riaditeľ SIS Vladimír P.

 

 

Benefity pre kajúcnikov sa podľa Dušana K. prejavili aj v miere zaistenia ich majetku, ktoré považuje za nedostatočné, respektíve nedôsledné. Poukázal tiež na to, že v uznesení o zaistení majetku Ľudovíta M. mu nebola doručená jedna strana. Sudca preto prerušil pojednávanie, aby chýbajúcu časť mohli doručiť. Bývalý špeciálny prokurátor sa počas piatkového konania intenzívne radí so svojimi obhajcami. V jednej chvíli ich za to napomenul sudca, keďže si gestikuláciou a šepkaním dohadovali obhajobu počas toho, ako čítal listinné dôkazy. „Čítam to pre vás, ja to poznám. Tak vás žiadam o pokoj,“ uviedol.

 

Pôvodná správa

 

Na Najvyššom súde (NS) SR pokračuje v piatok odvolacie konanie v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. Na štvrtkovom (19. 5.) zasadnutí NS SR predseda senátu čítal a sumarizoval argumenty z odvolania, ktoré podal Dušan K. voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Následne vypovedal aj bývalý špeciálny prokurátor, ktorý trvá na svojej nevine. Spochybnil objektívnosť procesu, výhrady mal aj k sudkyni ŠTS Pamele Záleskej. Hovorí o trestnom stíhaní založenom na „kajúcnikoch“.

 

 

K téme: Dušan Kováčik poriadne naložil súdu! Čo spravila jeho manželka?

 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek navrhol odvolanie zamietnuť ako nedôvodné. Verí, že Najvyšší súd potvrdí rozsudok ŠTS, ktorý Dušana K. odsúdil na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku. Dušan K. šéfoval ÚŠP od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. V tomto prípade čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

 

Možno vás zaujme: Neviem si predstaviť, že by niekto v NRSR nezahlasoval za pomoc rodinám, vyhlásil premiérreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský, Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok