Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
10.01.2023 17:00 Kultúra
Históriu lyžovania na Martinských holiach mapuje výstava fotografií
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.01.2023 17:00 Kultúra

Históriu lyžovania na Martinských holiach mapuje výstava fotografiíMARTIN - Významné míľniky lyžovania na Martinských holiach mapuje výstava historických fotografií, ktorú v utorok sprístupnia v Martine. Podľa Mateja Bórika z martinského združenia Metro lákali hrebene Malej Fatry priekopníkov lyžovania už pred sto rokmi. Doplnil, že prvá zmienka o lyžovaní na Martinských holiach sa viaže na obdobie po roku 1921.


"Na rozvoj lyžovania malo vplyv niekoľko medzníkov. Prvým bolo založenie Sokola (1919) a Klubu československých turistov (1921). V rámci obidvoch organizácií časom vznikol aj lyžiarsky klub, ktorý už v začiatkoch usporadúval preteky v lyžiarskom behu ulicami mesta," uviedol Bórik. Druhým medzníkom bola podľa neho výstavba turistických chát na hrebeňoch Malej Fatry. "Na Martinských holiach už v roku 1928 odkúpil Klub československých turistov horáreň Cobrianovcov a prerobil ju na turistickú chatu. Niesla meno po nestorovi martinskej turistiky Andrejovi Halašovi. Druhú chatu začali budovať v rokoch 1932 až 1934 podľa projektu Alberta Urbana. V roku 1944 ju vypálili Nemci. Jej obnova sa uskutočnila koncom 40. rokov minulého storočia," priblížil Bórik. Pripomenul, že k veľmi aktívnym chatárom v 30. rokoch minulého storočia patril Karol Kern.

 

 

"Jeho meno je spojené s prvými lyžiarskymi pretekmi na Martinských holiach. V rokoch 1937 až 1943 lyžiari súťažili o Pohár K. Kerna. O rok neskôr k nemu pribudli preteky o Pohár Jána Kohúta (1938 - 1943). Od roku 1944 do roku 1949 sa konali preteky o Pohár Slovenky, na ktorý nadviazal od roku 1950 Memoriál Janka Nováka. Tento memoriál sa poslednýkrát uskutočnil v roku 2000," dodal. Medzníkom, ktorý poznamenal ďalší vývoj lyžovania, bolo zjednocovanie malých športových klubov a telovýchovných jednôt do novej organizácie - Československého zväzu telesnej výchovy. "V Martine tieto športy zastrešovali Turčianske strojárne. Vznikol Spartak Martin, ktorý mal veľký podiel na napredovaní lyžovania v Martine," uzavrel Bórik. Výstava v obchodnom centre Galéria v Martine potrvá do 10. februára 2023. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  FB Winter Park Martinky na Martinských holiachNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok