Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. júl. 2020Oliver
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
05.07.2011 12:56 Politika
EÚ chce zachrániť státisíce obyvateľov KĽDR od smrti hladom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.07.2011 12:56 Politika

EÚ chce zachrániť státisíce obyvateľov KĽDR od smrti hladom
Európska komisia sa rozhodla zaslať naliehavú potravinovú pomoc pre hladujúce obyvateľstvo Kórejskej ľudovodemokratickej republiky. Suma desať miliónov eur by mala zachrániť od hladomoru okolo 650.000 obyvateľov KĽDR.
      Zámerom Európskej komisie je pomôcť pri záchrane životov státisícov Severekórejčanov, ktorým hrozí smrť spôsobená dlhodobou podvýživou, najmä keď nie sú žiadne náznaky zlepšenia situácie s nedostatkom potravín.
      "Cieľom tohto balíka pomoci je záchrana najmenej 650.000 ľudí, ktorí by inak mohli zomrieť od hladu," vyhlásila dnes komisárka EÚ pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové situácia Kristalina Georgievová.
      Podmienky poskytnutia potravinovej pomoci zo strany EÚ sú bezprecedentného rázu, keďže komisia sa rozhodla poskytnúť pomoc za prísneho monitorovania situácie priamo na mieste. Suma desať miliónov eur je určená pre strádajúce obyvateľstvo v severných a východných častiach KĽDR, kde je ohrozených okolo 650.000 ľudí.
      Potravinová pomoc EÚ prichádza v zložitom období pre ázijskú krajinu, ktorá zažíva jeden z najhorších rokov potravinárskej výroby. Hlavný a najväčší zber obilnín sa v KĽDR očakáva až v októbri. Dovtedy sa riziko hladomoru zvyšuje každým dňom.
      Cieľom potravinovej pomoci EÚ sú prioritne deti do veku päť rokov, ktoré už boli hospitalizované s príznakmi podvýživy. Nákup potravín je určený aj pre deti v detských domovoch, pre tehotné a kojace ženy, pre pacientov nemocníc a pre ľudí v dôchodkovom veku.
      Dohoda, ktorú dosiahla EÚ so severekórejskou vládou po návšteve expertov Európskej komisie, predvída zavedenie prísneho monitorovacieho mechanizmu, aby sa určená pomoc dostala k cieľovej skupine. Experti vyslaní Európskou komisiou navštívili v júni v KĽDR viacero nemocníc, detských škôl, jasličiek, ale aj obchodov s potravinami, štátne výrobné družstvá a centrá na distribúciu potravín. Podľa ich správy sa potravinová situácia v krajine rapídne zhoršuje, aj preto EK rozhodla o zaslaní cielenej potravinovej pomoci.
      "Len čo v priebehu poskytovania pomoci zistíme, že potraviny sú presmerované mimo našich cieľových skupín, komisia bez váhania ukončí svoju potravinovú pomoc," povedala Georgievová a zdôraznila, že EK za pomoci Svetového potravinového programu bude monitorovať rozdeľovanie potravín na každom kroku.
      Podľa správ expertov EÚ vyslaných do KĽDR obmedzil severokórejský režim v júni každodenný prídel obilnín zo 400 gramov na osobu na 150 gramov. To predstavuje menej ako 400 kilokalórií, čo je iba pätina priemernej potravinovej potreby pre jedného človeka na jeden deň.
Zdroj: TASRreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok