EL: Plzeň prekvapivo do osemfinále cez Šachtar, pokračuje aj Neapol

NETKY.SK • 28 Február 2014, 07:29 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti Viktorie Plzeň v zostave aj so slovenskými legionármi senzačne postúpili do osemfinále Európskej ligy 2013/2014 cez favorizovaný Šachtar Doneck. Český majster pred týždňom v Štruncových sadoch uhral s ukrajinským zástupcom len remízu 1:1, ale vo štvrtkovej šestnásťfinálovej odvete v Donecku zvíťazil 2:1 a v ďalšej fáze sa stretne s Olympique Lyon, ktorý vyradil Černomorec Odessa (0:0, 1:0 - pozn.).

Plzenčania šokovali publikum v Donbass arene hneď dvakrát v prvom polčase a to v rozpätí necelých piatich minút. Najskôr v 29. minúte naviezol Tecl loptu do šestnástky, tá sa aj so sťastím odrazila ku Kolářovi a ten prestrelil domáceho brankára. O malú chvíľu si posunul loptu Petržela a krížnou strelou spoza šestnástky upravil na 0:2 pre Plzeň. Za Doneck už len skorigoval v 88. minúte Adriano. V drese hostí odohral celý zápas stopér Marián Čišovský, útočník Michal Ďuriš hral do 80. minúty, Marek Bakoš nastúpil v 68. minúte.

Sezóna v pohárovej Európe nekončí ani pre futbalistov SSC Neapol. Tím spod Vezuvu síce pred týždňom na Britských ostrovoch remizoval len 0:0, ale vo štvrtok doma zvíťazil nad Swansea City 3:1 a v osemfinále si zahrá s FC Porto. Slovenský reprezentant Marek Hamšík naskočil v šestnásťfinálovej odvete do duelu v 60. minúte, pričom 18 minút po jeho príchode dal postupový gól Higuain. Hamšík v závere prihral na poisťujúci tretí gól Gökhanovi Inlerovi.

Futbalisti Ludogorca Razgrad sa postarali o ďalšiu senzáciu, keď vyradili po dramatickej odvete Lazio Rím. Bulharský tím, ktorý v 2. predkole Ligy majstrov 2013/2014 vyradil Slovan Bratislava, vyhral pred týždňom v Taliansku 1:0 a doma remizoval s Laziom po dramatickom závere 3:3.  Betis Sevilla tiež postúpil do osemfinále, kde sa v mestskom derby stretne s FC Sevilla. FC Salzburg po dvoch výhrach (3:0 a 3:1) prešiel cez Ajax Amsterdam, Dušan Švento sa môže v osemfinále tešiť na konfrontáciu s Bazilejom.

Slovan Liberec s Lukášom Hroššom v bráne a striedajúcim Ľubošom Kolárom síce remizoval s Alkmaarom 1:1, no keďže doma nestačil na holandského soka (0:1), v Európe končí. Rovnako dopadol aj dánsky Esbjerg s Martinom Dúbravkom, nad ktorého sily bola po výsledkoch 1:3 a 1:1 Fiorentina. Tá si v osemfinále zmeria sily v lukratívnej konfrontácii s Juventusom Turín. Sitom 16-finále neprešiel ani PAOK Solún po dvoch prehrách 0:1 a 0:3 s Benficou Lisabon. Miroslav Stoch zasiahol do odvety v 46. minúte, no v 83. minúte ho kouč Huub Stevens stiahol z plochy.

Prvé zápasy osemfinále sú na programe 13. marca, odvety 20. marca. Finále EL sa uskutoční 14. mája v Turíne na štadióne Juventusu. Úradujúcim víťazom európskej pohárovej súťaže číslo dva je Chelsea Londýn, ktorá však účinkuje v osemfinále Ligy majstrov.

Súhrn výsledkov štvrtkových odvetných zápasov šestnásťfinále futbalovej Európskej ligy 2013/2014:

Rubin Kazaň (Rus.) - Betis Sevilla (Šp.) 0:2 (0:1) - prvý zápas 1:1, do osemfinále postúpil Betis Sevilla
Góly: 45. Nono, 64. R. Castro, rozhodoval: Oliver (Angl.)

SSC Neapol (Tal.) - Swansea City (Angl.) 3:1 (1:1) - prvý zápas 0:0, do osemfinále postúpil Neapol
Góly: 17. Insigne, 78. Higuaín, 90.+ Gökhan Inler - 30. Jonathan De Guzmán, rozhodoval: Hategan (Rum.)
Marek Hamšík (Neapol) hral od 60. min.

FC Sevilla (Šp.) - NK Maribor (Slovin.) 2:1 (1:0) - prvý zápas 2:2, do osemfinále postúpila Sevilla
Góly: 42. J. Reyes, 59. Gameiro - 90.+ Vršič, rozhodoval: Banti (Tal.)

Red Bull Salzburg (Rak.) - Ajax Amsterdam (Hol.) 3:1 (0:0) - prvý zápas 3:0, do osemfinále postúpil Salzburg
Góly: 56. Van der Hoorn (vlastný), 66. Mane, 77. Soriano - 82. Klaassen, rozhodoval: Tagliavento (Tal.)
Dušan Švento (Salzburg) hral od 78. min, Stanislav Lobotka (Ajax) nefiguruje v zápise o stretnutí.

FC Bazilej (Švaj.) - Maccabi Tel Aviv (Izr.) 3:0 (1:0) - prvý zápas 0:0, do osemfinále postúpil Bazilej
Góly: 60. a 71. Streller, 18. Stocker, rozhodoval: Bebek (Chor.)

Eintracht Frankfurt (Nem.) - FC Porto (Portug.) 3:3 (1:0) - prvý zápas 2:2, do osemfinále postúpilo Porto
Góly: 52. a 76. A. Meier, 37. Aigner - 58. a 71. Mangala, 86. Ghilas, rozhodoval: Kuipers (Hol.)

Šachtar Doneck (Ukr.) - Viktoria Plzeň (ČR) 1:2 (0:2) - prvý zápas 1:1, do osemfinále postúpila Plzeň
Góly: 88. Luiz Adriano - 29. D. Kolář, 33. M. Petržela, rozhodoval: Van Boekel (Hol.)
Matúš Kozáčik pre zranenie nechytal. Marián Čišovský odohral celý zápas, Michal Ďuriš bol na ihrisku do 80. min, Marek Bakoš nastúpil v 68. min. Patrik Hrošovský (všetci Plzeň) nehral.

PFC Ludogorec Razgrad (Bul.) - Lazio Rím (Tal.) 3:3 (0:1) - prvý zápas 1:0, do osemfinále postúpil Razgrad
Góly: 67. Bezjak, 78. Zlatinski, 88. Juninho Quixadá - 1. B. Keita, 54. B. Perea, 82. M. Klose, rozhodoval: Benquerenca (Portug.)

Tottenham Hotspur (Angl.) - Dnipro Dnepropetrovsk (Ukr.) 3:1 (0:0) - prvý zápas 0:1, do osemfinále postúpil Tottenham
Góly: 65. a 69. Adebayor, 56. Ch. Eriksen - 47. Zozuľa, ČK: 63. Zozuľa (Dnipro) za faul, rozhodoval: Gautier (Fr.)

Benfica Lisabon (Portug.) - PAOK Solún (Gréc.) 3:0 (0:0) - prvý zápas 1:0, do osemfinále postúpila Benfica
Góly: 70. Gaitán, 78. Lima (z pok. kopu), 79. L. Markovič ČK: 69. Katsouranis (PAOK) rozhodoval: Marciniak (Poľ.)
Miroslav Stoch (Solún) nastúpil v 46. min, hral do 83. min.

Olympique Lyon (Fr.) - Černomorec Odesa (Ukr.) 1:0 (0:0) - prvý zápas 0:0, do osemfinále postúpil Lyon
Gól: 80. Lacazette, ČK: 76. Zubejko (Odesa), rozhodoval: Stavrev (Mac.)

ACF Fiorentina (Tal.) - Esbjerg fB (Dán.) 1:1 (0:0) - prvý zápas 3:1, do osemfinále postúpila Fiorentina
Góly: 47. Iličič - 90.+ Vestergaard, rozhodoval: Strahonja (Chor.)
Martin Dúbravka (Esbjerg) odchytal celý zápas.

KRC Genk (Belg.) - Anži Machačkala (Rus.) 0:2 (0:0) - prvý zápas 0:0, do osemfinále postúpila Machačkala
Góly: 64. Tshimanga (vlastný), 71. Alijev, ČK: 82. Tagirbekov (Anži), rozhodoval: Gräfe (Nem.)

FC Valencia (Šp.) - Dynamo Kyjev (Ukr.) 0:0 - prvý zápas 2:0, do osemfinále postúpila Valencia
rozhodoval: Aytekin (Nem.)

AZ Alkmaar (Hol.) - Slovan Liberec (ČR) 1:1 (1:0) - prvý zápas 1:0, do osemfinále postúpil Alkmaar
Góly: 19. Viergever - 72. Budnik, rozhodoval: Bojko (Ukr.)
Lukáš Hroššo odchytal celé stretnutie, Ľuboš Kolár nastúpil v 83. min, Michal Obročník (všetci Liberec) nefiguruje v zápise o stretnutí.

Trabzonspor (Tur.) - Juventus Turín (Tal.) 0:2 (0:2) - prvý zápas 0:2, do osemfinále postúpil Juventus
Góly: 18. Vidal, 33. P. Osvaldo, rozhodoval: Královec (ČR)