EL:Hamšík prispel gólom k výhre Neapola nad Bruggami, nula Kozáčika

NETKY.SK • 18 September 2015, 07:44 • 2 min

BRATISLAVA - Slovenský futbalista Marek Hamšík prispel jedným gólom k vysokému víťazstvu SSC Neapol nad FC Bruggy (5:0) v 1. kole skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2015/2016. O osude štvrtkového stretnutia rozhodol taliansky klub a semifinalista uplynulej edície EL už v jeho úvodnej polhodine, v ktorej zrazil belgického protivníka na kolená tromi presnými zásahmi.

V 53. minúte nadišla gólová chvíľa pre 28-ročného slovenského špílmachra, ktorý si v šestnástke Brúgg spracoval načasovanú prihrávku od Driesa Mertensa a po obídení brankára pohodlne zasunul loptu do opustenej brány. O deväť minút už za rozhodnutého stavu Hamšík opustil ihrisko a prenechal miesto Alanovi. V druhom súboji D-skupiny Legia Varšava medzi žrďami s Dušanom Kuciakom prehrala na pôde dánskeho FC Midtjylland 0:1.

FC Liverpool nastúpil na ihrisku Girondins Bordeaux bez viacerých kľúčových hráčov. Do Francúzska neodcestovali okrem kapitána slovenského národného tímu Martina Škrtela ani Christian Benteke a stredopoliar James Milner. Okrem nich dostali čas na oddych stopér Dejan Lovren, krajný obranca Nathaniel Clyne a stredopoliar Lucas Leiva. "The Reds" sa ujali vedenia v 65. minúte po zásahu Adama Lallanu, remízu pre domáce farby zariadil Brazílčan Jussie.

Až tri kluby má v skupinovej fáze český futbal, ktorého kluby si vo štvrtok pripísali na konto víťazstvo, remízu a prehru. Viktoria Plzeň s trojlístkom Matúš Kozáčik, Patrik Hrošovský, Michal Ďuriš vstúpila do skupinových bojov domácim triumfom 2:0 nad Dinamom Minsk, Kozáčik sa blysol čistým kontom. Slovan Liberec, v útoku s Marekom Bakošom, prehral doma so Sportingom Braga 0:1. Pražská Sparta uhrala bod proti Asterasu Tripoli (1:1), slovenského brankára v službách gréckeho tímu Tomáša Košického prekonal v 56. minúte kanonier "rudých" David Lafata a zariadil remízu.

Rapid Viedeň s Jánom Novotom medzi žrďami prehrával po prvom polčase so španielskym Villarrealom 0:1, no dvoma zlepenými zásahmi krátko po zmene strán otočil priebeh a napokon zvíťazil 2:1.

V základnej zostave PAOK Solún nastúpili obaja slovenskí legionári Erik Sabo a Róbert Mak a ich tím v F-skupine remizoval s azerbajdžanskou Gabalou 0:0. V tej istej skupine Borussia Dortmund zdolala ruský FK Krasnodar 2:1 a zaznamenala už 10. nepretržitý triumf v tejto sezóne. O trojbodovom zisku "žlto-čiernych" rozhodol v tretej minúte nadstaveného času kórejský obranca Park Joo-ho. Nedarilo sa Groningenu, v drese ktorého si premiérový duel na európskej scéne odkrútil Albert Rusnák. Holandský klub slabo vzdoroval favorizovanému Marseille, Olympique si z "krajiny tulipánov" odváža hladké víťazstvo 3:0.

Finalista ročníka 2014/2015, ukrajinský Dnepr Dnepropetrovsk, zachránil v tretej minúte nadstaveného času remízu 1:1 s rímskym Laziom. V L-skupine účinkuje premožiteľ MŠK Žilina z play off, ktorým je španielsky klub Athletic Bilbao. Baskický tím prehrával na San Mamés s Augsburgom, lenže po zmene strán sa dvakrát presadil útočník Aritz Aduriz a v závere aj Markel Susaeta, vďaka ktorým si Bilbao pripísalo do tabuľky prvé tri body po víťazstve 3:1.

Skupinová fáza vyvrcholí záverečným šiestym kolom 10. decembra. Do jarného 16-finále postúpia prvé dva kluby z každej skupiny, tam sa k nim pridá osem tretích zo skupín LM. Finále sa bude hrať 18. mája 2016 v Bazileji.

Sumáre - 1. kolo skupinovej fázy EL:

A-skupina

Ajax Amsterdam - Celtic Glasgow 2:2 (1:2)

Góly: 25. Fischer, 84. Schöne - 8. Bitton, 42. Lustig, ČK: 74. Izaguirre (Celtic)

Fenerbahce Istanbul - Molde FK 1:3 (1:1)

Góly: 42. Nani - 36. Hoiland (z 11 m), 53. Elyounoussi, 65. Linnes, ČK: 84. Elyounoussi (Molde)

Góly: 11. a 82. Konate - 65. Kanunnikov

Girondins Bordeaux - FC Liverpool 1:1 (0:0)

/R. Mak odohral celý zápas, E. Sabo hral do 85. minúty (obaja PAOK)/

Borussia Dortmund - FK Krasnodar 2:1 (1:1)

/M. Hamšík (Neapol) hral do 62. minúty/

FC Midtjylland - Legia Varšava 1:0 (0:0)

Gól: 60. Kucharczyk (vlastný), ČK: 88. Furman (Legia)

Góly: 36. Hořava, 75. Petržela

/M. Kozáčik odchytal celý zápas, P. Hrošovský odohral celý zápas, M. Ďuriš hral do 73. minúty (všetci Plzeň)/

F-skupina

FC Groningen - Olympique Marseille 0:3 (0:2)

G-skupina

Dnepr Dnepropetrovsk - Lazio Rím 1:1 (0:1)

Góly: 90.+3 Selezňov - 34. Milinkovič-Savič

AS St. Etienne - Rosenborg Trondheim 2:2 (1:1)

H-skupina

Sporting Lisabon - Lokomotiv Moskva 1:3 (0:1)

Góly: 50. Montero - 12. a 56. Samedov, 65. Niasse

Skenderbeu Korce - Besiktas Istanbul 0:1 (0:1)

AC Fiorentina - FC Bazilej 1:2 (1:0)

Góly: 4. Kalinič - 71. Bjarnason, 79. Elneny, ČK: 66. Rodriguez (Fiorentina)

tabuľka:

1. FC Bazilej 1 1 0 0 2:1 3

2. Belenenses Lisabon 1 0 1 0 0:0 1

Lech Poznaň 1 0 1 0 0:0 1

4. AC Fiorentina 1 0 0 1 1:2 0

J-skupina

Tottenham Hotspur - FK Karabach Agdam 3:1 (2:1)

Góly: 28. a 30. Son Heung-Min, 86. Lamela - 7. Almeida (z 11 m)

K-skupina

Asteras Tripoli - Sparta Praha 1:1 (1:0)

Góly: 2. Mazza - 56. Lafata

/T. Košický (Asteras) odchytal celý zápas/

APOEL Nikózia - Schalke 04 Gelsenkirchen 0:3 (0:2)

Góly: 28. Matip, 35. a 71. Huntelaar, ČK: 77. De Vincent (APOEL)

Góly: 55. a 66. Aduriz, 90. Susaeta - 15. Altintop

Partizan Belehrad - AZ Alkmaar 3:2 (2:1)

Góly: 11. a 40. Oumarou, 89. Živkovič - 34. van der Linden, 90.+3 Henriksen, ČK: 78. Hupperts (Alkmaar)