Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
03.01.2023 17:30 Ekonomika
Stavbári neočakávajú návrat cien materiálov a energií na úroveň pred krízou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.01.2023 17:30 Ekonomika

Stavbári neočakávajú návrat cien materiálov a energií na úroveň pred krízouBRATISLAVA - Nestabilita cien stavebných materiálov a energií sa bude v roku 2023 zmenšovať, avšak ceny sa už nevrátia na predkrízovú úroveň.


Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) to predpokladá v súvislosti s dramatickým zvýšením cien energií, stavebných materiálov a výrobkov v uplynulých dvoch rokoch. „Zasiahlo to domáce aj medzinárodné trhy. Ide o enormný nárast cien, ktorý bol spojený aj s nedostatkom niektorých materiálov. Aj v súčasnosti evidujeme zvýšené ceny stavebných materiálov od 20 % až do 150 % k cenovej úrovni roka 2020,“ priblížil pre agentúru SITA prezident profesijnej organizácie stavbárov Pavol Kováčik.

ZSPS preto vlani pripravil návrhy metodických pokynov na riešenie nárastu cien stavebných materiálov pri dopravných a pozemných stavbách. V súčasnosti spolu s Ministerstvom dopravy SR riešia praktické otázky implementácie najmä metodického pokynu na realizovaných stavbách, pretože od jeho vydania vlani v septembri do súčasnosti zatiaľ nebol rozsiahlejšie uplatnený tak, ako sa predpokladalo. „Z pohľadu výsledkov bol rok 2022 pre stavebníctvo na Slovensku rokom stabilizácie. Stavebná produkcia po troch rokoch kumulovaného prepadu o viac ako 25 % prestala klesať. To dáva predpoklad pre mierny optimizmus do roku 2023,“ zhodnotil Kováčik. Minulý rok označil pre slovenské stavebníctvo za významný hlavne z dôvodu prijatia kľúčových legislatívnych zmien, parlament napríklad schválil nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré budú účinné od apríla 2024


Stavebníctvo na Slovensku je aj významným zdrojom práce a zamestnanosti, vlani v tomto sektore pracovalo 155-tisíc ľudí a ďalších približne stotisíc v naviazaných odvetviach výroby stavebných hmôt, v doprave a službách. „Problém máme už niekoľko rokov s úbytkom kvalifikovaných pracovníkov, ktorí odchádzajú do dôchodku alebo si nachádzajú zamestnanie v priemysle či v okolitých štátoch, predovšetkým na stavbách v Česku a Nemecku. Naše školstvo za posledných dvadsať rokov produkuje menej stavbárov než je prirodzený úbytok,“ uzavrel prezident ZSPS Pavol Kováčik.
 reklama


Zdroj: SITA/ KB

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok